استحکام‌بخشی خانه تاریخی ارفع الملک تبریز آغاز شد

استحکام‌بخشی خانه تاریخی ارفع الملک تبریز آغاز شد

استحکام‌بخشی خانه تاریخی ارفع الملک تبریز آغاز شد

محکم سازی خانه تاریخی ارفع الملک

شهردار منطقه تاریخی تبریز از آغاز عملیات استحکام‌بخشی و شروع پایدار سازی خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی در خیابان شهید بهشتی این کلان‌شهر خبر داد.

استحکام سازی توسط شهردار منطقه ۸

علی مدبر اظهار کرد: با توجه به فرسودگی دیوارها و ستون‌های خانه تاریخی «ارفع الملک» و امکان تخریب کلی این بنای ارزشمند، طی روزهای اخیر عملیات استحکام بخشی و پایدار سازی ضلع شمالی این خانه توسط شهرداری منطقه ۸ آغاز شده و با تکمیل عملیات پایدارسازی زمینه برای آغاز مرمت این خانه تاریخی فراهم می‌شود.

ارفع الملک خانه ارزشمند تاریخی

وی هدف از اجرای برنامه استحکام بخشی را سرپا نگهداشتن و ممانعت از فروپاشی این خانه ارزشمند تاریخی دانست و اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مالک خانه ارفع الملک شاهد مرمت و احیاء خانه شهردار سابق تبریز باشیم.

نجات این بنا از تخریب و فروپاشی

وی با اشاره به وضعیت ثبتی این خانه تاریخی در فهرست آثار میراث فرهنگی گفت: طبق استعلامات انجام شده ضلع غربی و سردرب خانه جلیلی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده، اما با توجه به ارزش معنوی این بنا، منطقه هشت شهرداری تبریز تلاش می‌کند تا کل خانه تاریخی را از روند تخریبی پیش رو نجات دهد.

متعلق بودن این بنا به شهردار خوشنام تبریزی

به گزارش ایرنا، خانه تاریخی ارفع الملک در خیابان بهشتی تبریز و در ابتدای گذری موسوم به دالان میرزا رضا، خانه شهردار خوشنام تبریزی در ۸۰ سال قبل، حاج رضا ارفع الملک جلیلی، است که در دهه های قبل به دلیل بی توجهی به میراث تاریخی، بخشی از آن منفک و فروخته شده است.

شهردار بنیانگذار عمارت تاریخی «ساعت»

این خانه تاریخی که یادآور اقدام ماندگار مالک آن در بنیانگذاری عمارت تاریخی «ساعت»  در هشت دهه قبل و نیز ایجاد مسیل سیل جاری از وسط تبریز است، در سال  های اخیر به دلیل بی توجهی نهادهای مسوول با خطر تخریب مواجه بوده است.

سیل امسال و آسیببه سقف این بنا

ایرج شهین باهر، شهردار فعلی تبریز، اوایل سال قبل از تملک و احیای خانه تاریخی ارفع الملک جلیلی خبر داده بود، اما بارش های سیل آسای اوایل سال جاری باعث شد که سقف و بخشی از دیوارهای شمالی این بنای تاریخی فرو ریزد.

اقدامات ارزشمند در عمران و آبادی شهر توسط این شهرستان

ارفع الملک جلیلی در اواسط دهه ۱۳۱۰ شمسی، شهردار تبریز بود و به دلیل اقدامات ارزشمندش در عمران و آبادی شهر، نامش همچنان در یادها زنده است؛ سنت نیکی که در مورد شهرداران بعدی تبریز به ندرت اتفاق افتاد.

قبول نکردن حقوق ۷۰ میلیونی

ارفع الملک جلیلی در سال های ۱۲۸۸ تا ۱۲۹۰ شمسی، عضو انجمن ایالتی آذربایجان و شورای شهر (هیئت بلدیه) بود و بنا بر آنچه در روزنامه «تبریز» حسین آقا فشنگچی منتشر شده است، در آن زمان تکلیف اعضای انجمن مبنی بر حقوق  ماهیانه ۷۰ تومانی را نمی پذیرد و اعلام می کند که با توجه به دشواری زندگی مردم، می تواند تنها نصف این رقم را قبول کند.

خوبی های به یاد مانده از این شهردار

ارفع الملک جلیلی همچنین در کارهای خیر  و خداپسندانه پیشگام بود، به گونه ای که زمین فعلی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در مجاورت گورستان تاریخی «طبوائیه» در خیابان آزادی، بالاتر از آبرسانی، از موقوفات آن مرحوم است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید