اعطای تسهیلات ۴ تا ۶ درصدی برای احیای بناهای تاریخی روستایی

اعطای تسهیلات ۴ تا ۶ درصدی برای احیای بناهای تاریخی روستایی

شرایط اعطای تسهیلات

تخصیص تسهیلات با سود ۴ تا۶ درصد

معاون سرمایه گذاری صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، گفت: برای افزایش مشارکت بخش غیر دولتی در زمینه احیای بناهای تاریخی، مشوق‌هایی نظیر تخصیص تسهیلات در نظر گرفته شده که نرخ سود آن برای بافت روستایی ۴ تا ۶ درصد است.

از جمله سیاست های صندوق توسعه و صنایع دستی

بهمن عسگری، افزود: یکی از سیاست های صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی این است که از طریق واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی نقش به سزایی را در پویایی اقتصاد مقاومتی و درونزا داشته باشد.

واگذاری بناهای تاریخی به افراد دارای صلاحیت

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تعدادی قابل توجهی از بناهای تاریخی در اختیار صندوق است، می توانیم با واگذاری آن به افراد دارای صلاحیت اثر بخشی بیشتری داشته باشیم.

آماده واگذاری بناهای تاخی به فهرست مزایده

عسگری، در تشریح مراحل واگذاری بناهای تاریخی، ادامه داد: در ابتدا بناهای تاریخی دارای مجوز واگذاری، از حیث فنی و حقوقی آماده واگذاری می­ شوند و اگر این بناها از نظر معارض یا مواردی نظیر سند مشکل داشته باشند، تا حل نشدن مشکل در فهرست مزایده‌ قرار نخواهند گرفت.

شرایط پذیرش سرمایه گذاران

وی در مورد شرایط سرمایه­ گذاری در بناهای تاریخی، تصریح کرد: سرمایه گذاران ما نه تنها باید تمکن مالی داشته باشند بلکه باید توانمندی­‌های لازم را در حوزه مرمتی نیز داشته باشند. با تکمیل طرح توجیه اقتصادی بناها، طرح مرمت، هزینه ها و کاربری مختص به بنا مشخص می شود.

برگزاری مزایده به صورت عمومی

مدیر اقتصادی و امور بازرگانی صندوق احیا، ادامه داد: مزایده های صندوق به صورت عمومی برگزار می­‌شود تا هر سرمایه گذار دارای صلاحیتی بتواند در آن شرکت کند.

آمادگی ۵۰ بنا برای مزایده

وی با اشاره به اطلاع رسانی گسترده پیش و هنگام برگزاری مزایده ها صندوق، افزود: صندوق احیا در آذر ماه، ۳۳ بنا را در فرآیند مزایده ها قرار داد که با گذشت روند بازگشایی پاکات و تحویل بنا به نتایج خوبی دراین باره رسیدیم و هم اکنون نیز ۵۰ بنا برای مزایده آماده شده است که فعالیت های نهایی آن در حال انجام بوده و در آینده ای نزدیک این بناها در فرآیند مزایده قرار می گیرند.

نرخ سود ۱۰ درصدی برای مناطق شهری

عسگری، خاطرنشان کرد: برای افزایش مشارکت بخش غیر دولتی مشوق هایی نظیر تسهیلات با نرخ ۴ تا ۶ درصد در مناطق روستایی و در مناطق شهری کمتر برخوردار تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود ۱۰ درصد و در مناطق برخوردار تسهیلات با نرخ سود ۱۴ درصد در نظر گرفته شده است.

پرداخت یارانه ی تسهیلات بین ۴ تا ۸ درصد

وی در مورد شرایط اعطای تسهیلات یاد شده، تصریح کرد: در راستای حمایت از سرمایه گذارانی که از منابع داخلی بانک ها استفاده کرده اند، در صورت بهره برداری از بنا یارانه تسهیلات بین ۴ تا ۸ درصد پرداخت می‌شود.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید