اقتصاد ایران و چین باهم همکاری میکنند|با وجود تحریم ها

اقصاد ایران و چین باهم همکاری میکنند|با وجود تحریم ها

اقتصاد ایران و چین

اقتصاد ایران و چین در اثر فشار تحریم ها

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: همکاری‌های طولانی‌ مدت اقتصادی دو کشور باعث شده نیازهای متقابل اقتصادی شکل بگیرد که فشار تحریم‌ها نمی‌تواند در بلند مدت به آن آسیبی وارد کند.

رابطه ی نزدیک اقتصاد ایران_چین

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از گذشته دور تاریخی تا دهه‌های اخیر همواره همکاری ایران و چین در ارتباط نزدیک با یکدیگر قرار داشته‌اند و نیازهای متقابلی میان هر دو اقتصاد وجود داشته که تداوم و گسترش همکاری‌ها را تضمین کرده است.

نیاز اقتصاد چین به محصولات ایران

به گفته وی، نیاز اقتصاد چین به محصولات نفتی و پتروشیمی ایران و نیاز ایران به کالاهای صنعتی و محصولات مصرفی باعث شده در این سال‌ها چین همواره به عنوان شریک اصلی اقتصاد ایران مطرح بوده و این روال تا حال حاضر نیز ادامه پیدا کند.

ایجاد محدودیت به علت وجود تحریم

رییس اتاق ایران و چین با بیان اینکه فشار تحریم‌ها می‌تواند در کوتاه‌مدت محدودیت‌هایی در روابط تجاری دو کشور ایجاد کند، گفت: هرچند دشواری نقل و انتقالات بانکی و ارزی باعث شده تجارت در ماه‌های گذشته تحت تاثیر قرار بگیرد اما با این وجود چین همچنان شریک اصلی تجاری ایران است و بسیاری از سرمایه‌گذاران چینی علاقه زیادی برای ورود به ایران و گسترش همکاری‌ها دارند.

فرصت های اقتصادی مشترک دو کشور

حریری با اشاره به سفرهای اخیر هیئت‌های ایران و چین، تصریح کرد: از نمایشگاه اخیر اقتصادی چین گرفته که تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی در آن حضور داشتند تا سفر اخیر هیئت ایرانی با محوریت گردشگری و صنایع دستی، نشان می‌دهد که فرصت‌های اقتصادی مشترک میان دو طرف فراوان است و سرمایه‌گذاران چینی از ورود به برخی‌ حوزه‌های جدید ایران برای سرمایه‌گذاری استقبال می‌کنند که امیدواریم در آینده این مذاکرات ابتدایی به نتایج قطعی منجر شود.

افزایش صادرات ایران به چین

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی رییس سازمان توسعه تجارت، میزان صادرات ایران به چین در هشت ماهه ابتدایی سال جاری رشد ارزشی ۱۱ درصدی را پشت سر گذاشته است.

اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران

بر اساس آمارهای ارائه شده از تجارت هفت ماهه سال جاری، چین با ۲۵ درصد به ایران اصلی‌ترین صادرکننده کالا و اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران به شمار می‌رود.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید