بافتن فرش در هر سال به سه میلیون متر مربع میرسد|صادرات فرش

هر ساله در کشور سه میلیون متر مربع فرش بافته میشود

در جریان سال متمادی بافتن فرش در هر سال به سه میلیون متر مربع رسیده و رکوردی در جهان محسوب می شود.

تعداد افراد حال حاضر در حرفه قالیبافی

رییس ملی فرش ایران ضمن اعلام اینکه در هر سال حدود سه میلیون و پانصد هزار متر مربع فرش تولید میشه افزود در حال حاضر تعداد افرادی که در این حرفه فعالیت میکنند حدود دو میلیون نفر هستند.

از جمله کشور های صادر کننده

وی افزود استان همدان در این حرفه جزء برترین ها هستند به دلیل وجود ۵۰هزار قالیباف که در همدان فعالیت دارند همچنین آنها دارای کارت قالیبافی هستند که با داشتن این کارت بیمه میشوند.

فرش همدان و نهاوند در لیست ثبت جهانی

رییس ملی فرش ایران همچنین افزود : فرش های همدان در لیست ثبت جهانی هست و فرش نهاوند ثبت ملی شده است همچنین فرش کبودر اهنگ و ملایر در حال بررسی برای ثبت جهانی میباشد.

فعالیت هایی که باعث فروش بیشتر فرش میشود

دستیاک همچنین با اعلام اینکه با به کار گیری  فروش آنلاین باعث افزایش بازار فروش داخلی وخارجی میشود و تاکنون هیچ کس فروش آنلاین فرش دستباف نداشته است.

تعداد افرادی که در این حرفه فعالیت میکنند

وی با افزودن این نکته که تا کنون دو میلیون نفر در بافتن فرش فعالیت میکنند و ۲۲منطقه ثبت جهانی شده است.

اقدامت در جهت حمایت از این رشته

رییس مرکز ملی فرش با تاکیید کردن بر اینکه اشتغال زایی در این رشته بسار زیاد است و هیچ گونه دردسری برای تولید وجود ندارد خاطر نشان کرد که علی رغم عدم حمایت دولت از این حرفه بعد از این اقدامات زیادی برای حمایت از این فعالیت خبرداد.

صادرات فرش و اهمیت آن در توسعه اقتصاد

وی افزود با وجود اینکه رونق این حرفه نیازبه سرمایه زیادی ندارد و بالاترین ارزش افزوده را داراست اما همچنان در شرایط وجود مشکلات اقتصادی و جنگ و …فرش همچنان در توسعه اقتصاد نقش بسار مهمی دارد.

گسترش صادرات بافتن فرش به چین

دستیاکبا اعلام کرد با ۱۵ کشور قرار صادرات گذاشتن و همچنان ۸۰ درصد فرش های بافته شده صادر یشوند وی همچنان براین عقیده است که صادرات با چین را گسترش و توسعه ببخشد زیرا تحولی عظیم در این حرفه رخ میدهد.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید