تحقق رویکرد تاسیسی-تمدنی مبنای تحول در حوزه‌ علمیه

حجت‌الاسلام متولی امامی با اشاره به اهمیت تغییر نگرش مبتنی بر کاربردی سازی مباحث در حوزه‌های علمیه گفت: امروز تحول در حوزه با رویکرد تاسیسی-تمدنی محقق می‌شود.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، امروز سالروز تأسیس حوزه علمیه قم توسط آیت ‏اللّه حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در سال ۱۳۰۱ شمسی است. تحول را امروز نه فقط در ظاهر امور و تغییر سبک زندگی که در فکر و اندیشه نوین در راستای پیشبرد اهداف مختلف علمی مورد توجه قرار می‌دهند. در این عرصه نمی‌توان هیچ نهاد یا مرکز علمی را یافت که قائل به تغییر نباشد چرا که زمانه رخ دیگری را حتی به جوامع سنتی نمایانده است.

خاصه آنکه جامعه امروز علمی ایران، چه در دانشگاه و چه در حوزه‌های علمیه تلاش می‌کنند با تکیه بر روش‌های جدید، مباحث کاربردی را از دل درس و بحث خارج کرده و آن را به جامعه بیاورند. در این میان شاید حوزه علمیه به سبب خاستگاه دیرینه سنتی که داشت و البته همچنان نیز دارد تحولات با سرعت کمتری قابل مشاهده باشد. با این وصف اما حرکت رو به جلو در راستای تحول، در سطح حوزه‌ها نیز شکل گرفته است ولو آرام و تدریجی؛ بر آن شدیم مساله تحول در حوزه علمیه و از سوی دیگر اقدامات سرنوشت‌سازی که به دست علما و بزرگان حوزوی به منظور تحول و نقش آفرینی در جامعه به ظهور رسیده است.

این را به اشتراک بگذارید!