تفاهمنامه حج تمتع ۹۹ بین ایران و عربستان امضا شد|افزایش امنیت زائران ایرانی

تفاهمنامه حج تمتع ۹۹ بین ایران و عربستان امضا شد

طبق گزارشات نسیم درباره ی تفاهمنامه حج تمتع ایران و عربستان

تسنیم نوشت: تفاهمنامه حج تمتع سال ۱۳۹۹ (برابر با ۱۴۴۱ ه.ق) بین رئیس سازمان حج و زیارت و وزیر حج و عمره عربستان روز یکشنبه به امضا رسید.

تفاهمنامه حج تمتع

تفاهمنامه حج تمتع ایران و عربستان در پی مذاکرات دیروز بین هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و محمد بن صالح بنتن وزیر حج و عمره عربستان سعودی امضا شد.

سخنان رئیس سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان مذاکراتگفت: این موافتنامه حج تمتع پس از تبادل نظر و جمع‌بندی کارشناسان دو طرف و ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات و درخواست ها به انجام رسید. محور مذاکرات ما تاکید بر حفظ عزت، کرامت، امنیت و آرامش زائران و حجاج ایرانی بود.

مباحث مذاکرات این تفاهم نامه

وی افزود: توسعه و تقویت هماهنگی‌ها و تعاملات دو جانبه به منظور تسهیل امور اجرایی و ارائه خدمات با کیفیت و بهتر به زائران در بخش‌های مختلف اعم از حمل و نقل، اسکان و نیز انجام پشتیبانی‌های لازم از جمله مباحث مورد تاکید در این مذاکرات بود.

افزایش ظرفیت برای نقل و انتقال زائران

رشیدیان همچنین در تفاهمنامه حج تمتع ایران و عربستان ارائه تسهیلات بیشتر از سوی طرف عربستانی برای شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در نقل و انتقال حجاج را از جمله مباحث مورد توجه در این موافقت نامه حج تمتع دانست و اظهار کرد: در این راستا موضوع بهره‌گیری از ظرفیت فرودگاه طائف برای جابه جایی زائران ایرانی در موسم حج مورد تاکید قرار گرفت.

افزایش ساخت وساز هتل توسط سرمایه گزاران ایرانی در جهت راحتی زائران

رشیدیان با اشاره به مشکلاتی که برای زائران ایرانی طی سنوات گذشته در زمینه اسکان در شهر مدینه وجود داشت، افزود: بدین منظور به وزیر حج و عمره عربستان اعلام کردیم که سرمایه‌گذاران ایرانی آمادگی مشارکت در ساخت هتلهای مناسب در مدینه را دارند.

رسیدگی به موضوع شهدای منا

وی تصریح کرد : بر این اساس مقرر شد این موضوع توسط مبادی ذیربط بررسی و پاسخ آن به سرعت اعلام شود. همچنین در این جلسه موضوع پیگیری حقوق شهدای منا طرح شد و از وزیر حج و عمره عربستان خواسته شد موضوع تسریع شود و وی نیز اعلام کرد، موضوع همچنان در دست پیگیری است.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید