تنها سوغات البرز هنر دست خانم های نانوا است

توتک، شیرینی سوغات استان البرز

ثبت ملی شیرینی مخصوص عید مردم کرج

توتک، شیرینی سوغات استان البرز، مردم کرج بویژه کلاکی‌هاست. این شیرینی که در عید پخته می‌شود به ثبت ملی هم رسیده است.

پختن شیرینی توتک به عنوان رسمی دیرینه

در کنار کارهای پایانی سال، خانواده‌های کلاکی برای استقبال از عید نوروز، پختن شیرینی توتک را نیز انجام می‌دهند. بنا به رسمی دیرینه در روستای کلاک کهن و دیگر مناطق کرج در گذشته اقدام به پخت و تهیه این شیرینی می‌شد. در حال حاضر با وجود انواع شیرینی‌های سنتی و خارجی، خانواده‌هایی که به سنت‌ها پایبندند، به تهیه و پخت آن اقدام می‌کنند.

علت انتخاب نام این شیرینی به توتک

این نان شیرینی خوشمزه با کیفیت با سابقه چند صد ساله است که در گذشته به علت نبود شکر از شیره توت در پخت آن استفاده می‌شد. به همین علت نیز نام آن را توتک گذاشته‌اند. شیرینی توتک تنها سوغات مردم کرج در گذشته در مورخ ۲۳/‏۰۴/‏۹۷ به شماره ۱۵۷۷ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

پختن این شیرینی مخصوص ایام نوروز

توتک و اگردک از شیرینی‌های مخصوص کلاک است. اگردک در جشن‌های عروسی و توتک چنانکه گفته شد مخصوص عید نوروز بوده است. البته در دیگر ایام سال هم بنا به نیاز پخت می‌شدند، اما این پخت‌ها در غیر از موعد موسوم رسمیت نداشتند.

تهیه هر خانواده از این شیرینی بنا به وسعشان

پختن نان و توتک در هفته‌های پایانی سال تمام فضای روستا را عطرآگین می‌کرد، هر خانواده بنا به و سعی که داشت مقداری خمیر آرد گندم تهیه میکرد. پختن توتک همراه با شادی و شعف بود اما کاری پر زحمت به شمار می‌رفت، بنابراین نیاز به کمک چند نفر داشت.

پختن این شیرینی تقریباً کار «آبجی نانواها» بود

غالباً این وظیفه بر گردن خانم‌های خانه و خانم‌های همسایه و فامیل بود که به یاری یکدیگر می‌شتافتند بخصوص اینکه این کمک و همیاری به صورت متقابل بود. کار پختن توتک یک کار تجربی و تقریباً کار «آبجی نانواها» بود که در این کار تبحر زیادی داشتند.

تهیه این نان به پاس حفظ سنت‌های قدیمی

قطر این نان شیرینی خوش مزه حدود ۱۴ الی ۱۵ و ضخامت آن حدود ۱/۵ سانتیمر است. همانطور که گفته شد در خانواده اصیل کرجی به پاس حفظ سنت‌های قدیمی از میهمانان نوروزی خود در کنار دیگر شیرینی‌های رایج با شیرینی توتک هم پذیرایی می‌کنند.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید