ترکیه و ورود به آسیای‌مرکزی با قطار فرهنگ|توسعه گردشگری

Turkey and Central Asia by Culture Train | Tourism Development

 

ترکیه و ورود به آسیای‌مرکزی با قطار فرهنگ

جایگاه محکم ترکیه در آسیای مرکزی

ترکیه از بازیگرانی است که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش کردجایگاه محکمی در آسیای مرکزی و قفقاز به دست آورد. در این بین ، اشتراکات فرهنگی برای نزدیکی با کشورهای تازه‌استقلال باعث جلب توجه رهبران آنکارا شد.

گسترش روابط آنکارا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، سران آنکارا با بیان علاقه برای ایجاد روابط بسیار نزدیک با کشورهای تازه استقلال یافته قفقاز و آسیای میانه، این کشورها را برادران ترکیه خواندند. آنکارا طی سالیان دهه ۹۰ و بعد از آن به موفقیت‌هایی هم برای گسترش نفوذ در این ناحیه ها دست یافت و توانست به بازیگری موثر تبدیل شود.

توسعه گردشگری در ترکیه

دولت ترکیه با تکیه برفرهنگ بومی این کشورها توانست دیدگاه‌های خود را از طریق دیپلماسی عمومی و قدرت فرهنگی، فراتر از مرزهای جغرافیایی به نمایش بگذارد. دولت آنکارا آژانس همکاری کشورهای ترک‌زبان را با اهداف سیاسی و اقتصادی در کشورهای تازه استقلال یافته بنا کرد و پس از روی کارآمدن حزب «عدالت و توسعه»همت کرده‌است نفوذ و نقش خود را در آسیای مرکزی در بُعد اقتصادی به طور ویژه گسترش دهد. ترکیه در مسیر توسعه گردشگری و رشد اقتصادی به‌ویژه در بخش‌های خدمات و حوزه‌هایی مانند  گسترش گردشگری توانسته بر عمق نفوذ خود در کشورهای آسیای مرکزی بیافزاید.

 

زیان بحران اوکراین در اقتصاد روسیه

در سال های گذشته و پس از تحریم روسیه، ترکیه به یکی از مقاصد مهاجران کاری کشورهای آسیای مرکزی تبدیل شده است. روسیه بعد از بحران اوکراین دچار تحریم اقتصادی شد.

مهاجران کشورهای آسیایی در ترکیه مشغول کارند

با کاهش سطح درآمد در روسیه، فضا برای مهاجران کشورهای آسیای مرکزی در روسیه کاهش یافت و کشورهایی همانند تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان که عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم نیستند بخشی از نیروهای کار را به کشورهای عربی از جمله قطر و امارات انتقال میدهند و بخشی هم به ترکیه سفر کردند. هم اکنون بخش وسیعی از نیروهای مهاجران کار کشورهای آسیای مرکزی که بیشتر آنان از کشور ترکمنستان هستند در ترکیه مشغول به کار و فعالیتند.

 

خط لوله ترانس خزر در ترکیه

با توجه به تلاش کشورهای منطقه در آسیای مرکزی اظهار داشت: ترکیه در زمان فروپاشی شوروی هم یکی از مسیرهای ترانزیت انرژی به اروپا بوده است. در این زمینه می‌توان به خط لوله «ترانس‌خزر» اشاره کرد.

کاهش خرید اروپا از گاز روسیه به دلیل وجود خط ترانس خزر

این خط لوله توانایی انتقال گاز ترکمنستان به اروپا را با دور زدن روسیه از طریق خاک آذربایجان، گرجستان و ترکیه فراهم می‌کند. این خط کریدور مورد پشتیبانی اتحادیه اروپا  و حتی آمریکا است و نیاز اروپا برای خرید گاز از روسیه را کمتر میکند.

 

 

تلاش در جهتگسترش گردشگری و اقتصادی در منطقه

انرژی یکی از پیوندهای ترکیه با کشورهای آسیای مرکزی است. ترکیـه بـا توجـه بـه موقعیت ژئوپلیتیک خود از نقش مهم و وزن قابل‌توجهی در رقابت‌های غرب با روسیه در آسیای مرکزی یافت و با سیاست‌های کلان خود و حرکت در مسیر توسعه اقتصادی، تلاش کردن تا نقش برجسته‌ای را در دگرگونی منطقـه آسـیای مرکـزی ایفا کند.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید