ثبت ملی منازل شهرداری از نظر معماری و معنوی

ثبت ملی منازل شهرداری از نظر معماری و معنوی

ثبت ملی منزل شهرداران به عنوان

ثبت ملی منازل شهرداران از نظر معماری

مدیرکل ارثیه فرهنگی , توریسم و صنعت های دستی استان تهران خاطرنشان کرد : منزل شهرداران از دید ثبت تاریخی و معنوی دارنده قیمت ملی نیست و از حیث ثبت معماری و تزیینات مورد کارشناسی قرار می گیرد .

خرید و فروش خانه های تاریخی ممنوع نیست

پرهام جانفشان در رابطه عمارت اقدسیه ( منزل شهرداران ) اظهار داشت : فعلا خرید و فروش خانه‌های تاریخی ممنوع نیست و مالکین می توانند آن را بفروشند عوض این که خانه‌های تاریخی را تخریب نمایند و جای آن ساختمان بلند بسازند و یا این که این‌که در تحت منزل آب ببندند تا فرو بنشیند .

ارزش خانه های قدیمی در ایران

او تأکید کرد : خانه‌های تاریخی کالاهای گرانبهایی در مرزوبوم می باشند که می بایست خرید و فروش آنان آزاد باشد .

این خانه ها دارای چندیدن ویژگی هستند

جانفشان یادآور شد : البته منزل شهرداران بایستی دارنده چندین خصوصیت باشد تا به ثبت ملی رسد . یک این که خصوصیت تاریخی داشته باشد و دارنده عمر متعددی باشد و در‌این منزل عمر تاریخی نیست و در سال ۵۴ فرایند ساخت آن آغاز شده و در سال ۷۰ پایان فعالیت گرفته است و آخرها پهلوی دوم روند ساخت آغاز و بعداز انقلاب هم کامل شدن و پایان فعالیت را اخذ کرده‌ است .

ثبت معنوی این خصوصیت ها

مدیرکل به جا مانده فرهنگی , توریسم و صنعت های دستی استان تهران اظهار‌کرد : خصوصیت دوم این منزل به حیث ثبت معنوی آن است و بایستی شخص خاصی مثل شهید معلم , آیت‌الله هاشمی و یا این که دیگرافراد شاخص در مملکت سال ها در آن منزل معاش می‌کردند و به خاطر وجود آن شخص قیمت ثبت پیدا می کرد و این خصوصیت در‌این منزل متصور نیست .

وزیر ها را به عنوان فیس ملی بشناسیم

او اظهار‌کرد : یک شخص نظامی آخرها پهلوی منزل را ساخته و بعداز انقلاب نیز شهرداران در آن مستقر بودند و در صورتی‌که بخواهیم شهرداران را چهره‌های ملی بدانیم می بایست کل وزیر ها نیز تحت عنوان فیس ملی بشناسیم .

ثبت ملی از دید معماری

جانفشان اعلام‌کرد : مورد سوم هم این است که از دید معماری خصوصیت و پباده سازی خاصی داشته باشد که‌این زمینه بایستی مورد بررسی کارشناسان قرار بگیرد و از این منظر بتوانیم منزل را به ثبت ملی برسانیم .

بیانات مدیرکل ارثیه فرهنگی

مدیرکل ارثیه فرهنگی , توریسم و صنعت های دستی استان تهران یادآور شد : درباره ی نخستین و دوم که ثبت تاریخی و معنوی است قطعاً نمیتوان این منزل را ثبت کرد البته از نگاه معماری و تزیینات می بایست مورد کارشناسی قرار بگیرد .

 

به نقل از عجم , چند روز قبل شهرداری تهران این منزل را که در محله اقدسیه جای دارد و به منزل شهرداران مشهور است برای فروش نهاده بود .

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید