درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی

یادگیری زنان اتیوپیایی در بافت فرش و درآمدزایی

رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی گفت: صد زن اتیوپیایی با یادگرفتن بافت فرش ایرانی در کارگاه‌های آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در این کشور توانسته اند برای خود درآمدزایی کنند.

برنامه مبادلات میان دو کشور

سلمان رستمی رایزن فرهنگی ایران در کشور اتیوپی درباره تفاهم نامه‌هایی که در دهه هشتاد به امضای متولیان فرهنگ دو کشور ایران و اتیوپی به امضا رسیده در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان کرد: پس از حضور وزیر فرهنگ و توریسم کشور اتیوپی در رایزنی فرهنگی کشورمان مقرر شد که برنامه مبادلات میان دو کشور در اسرع وقت تهیه و تنظیم شده و به امضای طرفین برسد و در آن دقیقاً سهم هر کشور و میزان آن مشخص شود تا هر کشوری بداند چطور و چقدر سهم در همکاری دارد.

نظر سایر نهادها در مبادلات فرهنگی ایران با این کشور

این موضوع بسیار مهم هست و این برنامه مبادلات فرهنگی نیز با ایران به زودی امضا خواهد شد و ۱۶ نهاد مختلف از جمله وزارت میراث فرهنگی، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت ورزش، کتابخانه ملی، معاونت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … باید درباره آن نظر بدهند.

موضوع سند بیشتر در حوزه میراث فرهنگی است

سازمان فرهنگ و ارتباطات هم هماهنگ کننده و مسئول قانونی آن است. بخش بزرگی از این سند مربوط به میراث فرهنگی است. در این سند درباره نحوه تعامل دو ملت و اینکه به عنوان مثال درباره مرمت آثار تاریخی چه کاری انجام باید داد، صحبت می‌شود.

طولانی و گران بودن پرواز بین این دو کشور

رستمی همچنین درباره رایزنی با مقامات این کشور درباره برقراری روابط گردشگری نیز گفت: پرواز بین ایران و اتیوپی بسیار طولانی و گران است ضمن اینکه پرواز مستقیمی نیز بین دو کشور وجود ندارد.

مذاکرات بر سر خطوط هوایی آفریقا

با وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی درباره ایجاد پرواز مستقیم میان دو کشور صحبت شده است او گفته که در این خصوص با مدیران خط هوایی اتیوپی که برترین خط هوایی آفریقاست مذاکراتی انجام خواهد داد. قطعاً او نفوذ بیشتری در این زمینه دارد و اتفاق بهتری است.

تهدید ترامپ به اماکن تاریخی ایران

وی گفت: پس از خبطی که به تازگی آقای ترامپ درباره تهدید اماکن تاریخی ایران کرده است، نمایشگاهی از ۲۴ مرکز ثبت شده ایران در فهرست یونسکو و دیگر اماکن فرهنگی برگزار کردم و در سخنرانی که داشتم گفتم اینها همان میراثی است که ترامپ به تازگی تهدید به تخریب آن کرده است.

ایران کشوری چهارفصل و پیشرفته

رستمی درباره جاذبه‌های ایران برای مردم کشور اتیوپی نیز گفت: ایران می‌تواند در زمینه توریست پزشکی برای اتیوپی جذاب باشد چون بیشتر مردم این کشور برای درمان به کشورهای امارات و ترکیه سفر می‌کنند درحالی که ایران در زمینه تشخیص بیماری بسیار پیشرفته است. همچنین تا جایی که بتوانم ایران را به عنوان سرزمین چهار فصل معرفی می‌کنم چون اتیوپی کشوری تک فصل بوده و آب و هوای لطیفی دارد شبیه بهار ایران.

مستقل بودن این کشور و محرومیت شدید مردم ساکن آنجا

 آدیس آبابا پایتخت این کشور نیز به معنی گل همیشه بهار است منتها چون زیرساختهای این کشور بسیار ضعیف است؛ مردم در محرومیت زندگی می‌کنند. در واقع اتیوپی یک روستای زیباست که بسیاری از مناطق آن آب و برق و جاده خوبی ندارد و علت آن هم این مورد است که این کشور، هیچگاه مستعمره نبوده و همواره کشوری مستقل بوده است.

اعطای بورس تحصیلی به اتیوپیایی

رستمی درباره اقداماتی که می‌توان در جهت معرفی ایران در رسانه‌های این کشور انجام داد نیز تصریح کرد: معرفی ایران در این کشور اقدامی بلند مدت است. یکی از اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم اعطای بورس تحصیلی به آنهاست وقتی یکی اتیوپیایی برای تحصیل به ایران بیاید به اندازه یک بمب تبلیغاتی برای ما عمل می‌کند.

برگزاری کلاس های ایران شناسی

کار دیگری که می‌توان انجام داد برگزاری کلاس‌ها و دورهای زبان فارسی و ایرانشناسی در رایزنی فرهنگی و بعضی دانشگاه‌های کشور اتیوپی است که کلاسهای زبان فارسی و ایرانشناسی ما اکنون فعال بوده و در حدود ۱۰۰ دانشجوی اتیوپیایی در هر دوره در آن شرکت می‌کنند.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید