رشد میگو به عنوان طرح جدید در کنار گنبد نمکی قشم

رشد میگو به عنوان طرح جدید در کنار گنبد نمکی قشم
بررسی مجدد واگذاری طرح رشد میگو در کنار گنبد نمکی قشم

بررسی طرح رشد میگو

مدیرکل به جا مانده فرهنگی , صنعت های دستی و توریسم هرمزگان اظهار‌کرد : واگذاری طرح رشد میگو در اطراف گنبد نمکی قشم روز سه‌شنبه مجدد بررسی میشود .

موافقت کشاورزی با انجام این طرح

رضا برومند اظهار کرد : واگذاری طرح رشد میگو در جزیره قشم به دلیل قربت به اثر گنبد نمکی قشم روز سه‌شنبه مجدد بررسی میشود .وی خاطر نشان کرد : جواب به استعلام مجاهدت کشاورزی برای موافقت با این طرح بدنبال مشاهده کارشناسان در مورخ ۲۲ آذرماه سال جاری از محل این طرح بود که هیچ اثری از بقایای اثر ها تاریخی در تراز حیطه بازدید نشد

منطقه آزاد قشم در اطراف اجرای این پروژه

برومند خاطر نشان نمود : پرونده ثبت ژئوپارک قشم در یونسکو از طرف به جا مانده فرهنگی حیطه آزاد قشم پیگیری میشد و این‌که محل اجرای طرح در اطراف گنبد نمکی و ژئوپارک قراردارد بایستی از ارثیه فرهنگی قشم استعلام گرفته می شد . وی اظهار‌کرد : با فرمان دادستان قشم روز سه‌شنبه با حضور کارشناسان به جا مانده فرهنگی مجدد این واگذاری بررسی و تصمیمات حتمی گرفته می‌گردد .

طولانی ترین غار نمکی دنیا

غار نمکدان قشم طولانی‌ترین غار نمکی دنیا است که جزء ژئوپارک قشم است , این ژئوپارک یک توشه در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شده بود , البته در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه مشکلات مدیریتی اعلام شد , کارت قرمز رنگ گرفت و از این فهرست بیرون شد ودر سال ۱۳۹۶ مجدد به فهرست ژئوپارک‌های یونسکو رجوع و برگشت .

احتمال خروج ژئو پارک قشم از یونسکو به سبب این طرح

واگذاری زمین برای اجرای طرح رشد میگو در محدوده این ژئوپارک تحت عنوان جدی‌ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از فهرست ژئوپارک‌های یونسکو مطرح است و موجب نگرانی مردمان شده‌است . ژئوپارک‌ها محوطه‌هایی است که نشانگر تنوع عظیم زیستی و زمین‌شناختی کره زمین میباشند .

قابلیت های ژئو پارک های یونسکو

ژئوپارک‌های جهانی یونسکو , مناطقی می باشند که با برنامه‌های اجرا شده بوسیله جامعه ها محلی به‌منظور تقویت بسط استوار منطقه‌ای , تنوع زمین‌شناختی را رواج می نمایند . همینطور ژئوپارک‌ها به ارتقای تدبیر از تغییر و تحول اقلیم و بلایای ارگانیک و همینطور پایش این پدیده‌ها امداد کرده و بخش اعظمی از آن ها قابلیت و امکان تدوین کردن راهبرد‌های کاهش خطر بلایای ارگانیک را برای جامعه ها محلی مهیا می‌نمایند .

ژئوپارک قشم دارنده ۲۵ ژئوسایت است

ژئوپارک قشم دارنده ۲۵ ژئوسایت است که عبارت‌اند از : دره ستاره افتاده ( دره ستاره‌ها ) , کورکوراکوه , بام قشم , دره تندیس‌ها , دره شور , تنگه چاه‌کوه , نمکدان , کریان , موزه ژئوپارک , پهنه‌های گلی , کنار دریا کرق , دره قاضی , تنگه اولین , بصیرا , چاکویر , جزیره ها ناز , ژئو لینک و پیوند , باسعیدو , خلیج دیرستان , بیشه حرا , حاشیه دریا تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها , صخره خرچنگ‌ها , روستای لافت , غار خربس , تالاب طیوران دو کوهک است .

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید