رفع مشکل سرمایه درگردش مراکز گردشگری و صنایع‌دستی

رفع مشکل سرمایه

اجرای طرح گام بانک مرکزی برای تأسیسات گردشگری

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از اجرای طرح گام بانک مرکزی برای تأسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز تولید صنایع‌دستی خبر داد.

 مشکلات سرمایه در گردش به دلیل شیوع ویروس کرونا

علی‌اصغر مونسان با اشاره به تصویب طرح تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات، حق بیمه کارفرمایی، مالیات و قبوض حامل‌های انرژی برای تأسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز تولید صنایع‌دستی که چند روز پیش اعلام‌شده بود، در خصوص مصوبه جلسه کارگروه مدیریت آثار و پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، گفت: در این جلسه مصوب شد طرح گام (گواهی اعتبار مولد) برای تأسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز تولید صنایع‌دستی اجرا شود تا بخشی از معضل سرمایه در گردش آن‌ها که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است، رفع شود.

رفع مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی

او افزود: چند ماه پیش، طرح گام (گواهی اعتبار مولد) به‌ منظور رفع بخشی از مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی توسط بانک مرکزی پیشنهاد داده‌شده بود که در شورای پول و اعتبار مورد تأیید قرار گرفت. با شیوع ویروس کرونا و متضرر شدن کسب‌وکارها این طرح به صنعت گردشگری و صنایع‌دستی نیز اختصاص پیدا کرد.

اوراق بهادار به جای پول نقد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: صاحبان تأسیسات گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز تولید صنایع‌دستی که علاقه‌مند هستند از این طرح استفاده کنند، توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به بانک‌ها معرفی و با تضمین بانک، گواهی اعتبار دریافت می‌کنند؛ به‌ این‌ترتیب در زنجیره ارزش، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد.

فراهم کردن تسهیلات برای رونق تولید

او اظهار کرد: گواهی اعتبار مولد به‌عنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل‌وانتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود، تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار این بخش‌ها و رونق تولید فراهم می‌کند.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید