رونمایی مجازی از صحیفه سجادیه دوران صفویه در موزه ملی ایران

رونمایی از نسه خطی صحیفه سجادیه

نسخه خطی صحیفه سجادیه متعلق به دوران صفویه، همزمان با ولادت امام سجاد (ع) به صورت مجازی و توسط موزه ملی ایران رونمایی شد.

نسخه خطی باقی مانده از دوران صفویه

این نسخه‌ خطی باقی‌مانده از سده ۱۱ هجری و باقی‌مانده از دوره صفویه به شماره ۲۰۳۴۸ در تالار صفوی موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی در معرض نمایش است. نسخه‌ خطی صحیفه سجادیه به خط نسخ با ۲۱۷ صفحه و ۱۵سطر در صفحه، صفحات دارای جدول مذهب، زمینه متن زرافشان است. موضوع هر دعا در ابتدای دعا به قلم شنگرف نوشته شده و اسم کاتب و تاریخ کتابت محو شده ولی تا اندازه‌ای قابل خواندن است.

نمایش تصویری از جام چهل کلید برنجی در موزه ملی ایران

موزه ملی ایران همچنین برای ولادت حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز روز یک‌شنبه ۱۰ فروردین، تصویری از جام چهل کلید برنجی باقی مانده از سده ۱۱ هجری (۱۰۳۹ قمری) در دوره‌ی صفوی را منتشر کرد.

رونمایی این اثر در موزه هنر و باستان شناسی

این اثر که به شماره۸۵۴۰ در تالار صفوی موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض نمایش است، با پنجه دست در میان، مظهر حضرت ابوالفضل العباس (ع) در فرهنگ و هنر ایران است.

ویژگی های ظاهری این اثر

این جام با لبه کوتاه به خارج برگشته و پایه مدور کوتاه، بدنه‌ آن کروی محدب است که در مرکزش برآمدگی دایره شکلی وجود دارد. تمام تزیینات داخل و خارج ظرف شامل کتیبه‌هایی مختلف است که به خط نستعلیق، ثلث و نسخ نوشته شده و همچنین در سطح خارجی آن صور دوازده‌گانه فلکی در داخل ستاره هشت گوش کنده شده، همچنین در کف پایه کتیبه به خط نستعلیق نوشته شده است. در داخل جام، نوشته‌ای در داخل نقوش به طرح ترنج کنده شده است و در کف آن نقش شش صورت فلکی نیز وجود دارد.

کتیبه ها و ادعیه های موجود در این اثر

در مرکز دایره بر آمده وسط نقش زحل با دست‌های متعدد، در هر یک شیی وجود دارد که کنده شده است. کتیبه‌ها نیز شامل سوره فاتحه، الکافرون، الاخلاص، الفلق، الناس، نصر، آیات ۲۵۵ تا ۳۵۷ سوره بقره (آیت الکرسی) ادعیه از جمله دعای نادعلی، صلوات بر ائمه معصومین (ع) و در کف خارجی (پایه) عبارت‌های آمرزیده باد که به فاتحه فراموش نکنند/والله اعلم بالصواب/ابتدا شد در الاول ماه رمضان المبارک سنه ۱۰۳۹ و تمام شد در دهم ماه ذوالحجه سنه ۱۰۰ آمده است.

تعطیلی موزه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا

این روزها به واسطه شیوع ویروس کرونا، همه اماکن تاریخی و فرهنگی ازجمله موزه‌ها تعطیل هستند. این درحالی است که طی سال‌های گذشته موزه‌های کشور نه تنها از ۲۸ اسفند تا ۱۶ فروردین ساعت فعالیت خود را افزایش می‌دادند و از ۹ صبح تا ۱۹ میزبان بازدیدکنندگان بودند بلکه موزه ملی ایران به رسم چند ساله خود یک روز را در نوروز به عنوان «شبی با موزه» اختصاص می‌داد و عموم جامعه می‌توانستند تا پاسی از شب به دیدن اشیای موزه بروند و درکنار برگزاری نوروزگاه از امکانات گردشگری شبانه و به نوعی گردشگری غذا که در خیابان سی تیر فراهم است نیز بهره‌مند شوند.

فراهم کردن فضای مجازی برای علاقه مندان

امسال در نوروز ۹۹ هیچ یک از این مراسم برگزار نشد و هیچیک از این اتفاقات نیافتاد زیراکرونا ویروس، مسبب فوت هزاران نفر شده است. در این میان تمام مراکز فرهنگی، هنری و تاریخی تعطیل شده‌اند. با وجود این، فضای مجازی فرصتی فراهم کرده مخاطبان علاقه‌مند به دیدن آثار موزه‌ای از خانه هم بتوانند این مهم را محقق کنند و چه بسا این‌بار بتوان از نمایی نزدیک‌تر و حتا با کیفیت بهتر و البته زمان بیشتر، این کار را انجام داد.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید