رکورد بازدید از آثار داوینچی شکسته شد

رکورد بازدید از آثار داوینچی شکسته شد

رکورد بازدید از آثار داوینچی شکسته شد

رکورد بازید آثار این هنرمند

بررسی میزان بازدید از نمایشگاه آثار «لئوناردو داوینچی» که به مناسبت پانصدمین سالگرد وی برپا شده، نشان داد میزان بازدید از آثار این هنرمند در موزه «لوور» پاریس بسیار فراتر از رکوردهایی رفت که تاکنون اعلام شده است.

لئوناردو داوینچی معروف ترین نقاش در عصر خویش

۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ (دوم آبان) ۵۰۰ سال از مرگ نقاشی گذشت که به نابغه توسکان مشهور است؛ لئوناردو داوینچی را بزرگ‌ترین نقاش دوره رنسانس می‌دانند.

بازدید یک میلیون و یکصد نفر به مدت ۱۰۴

موزه لوور به همین مناسبت نمایشگاهی را به مدت ۱۰۴ روز برگزار کرد که ۲۷ فوریه (۵ اسفندماه) به پایان رسید. به گزارش روزنامه فرانسوی «لوفیگارو»، این نمایشگاه یک میلیون و یکصد بازدیدکننده داشته است.

اختلاف چشمگیر بازدید در سال ۲۰۱۸ و سال جدید

مسئولان موزه لوور در بیانیه‌ای اعلام کردند: تا روز ۲۷ فوریه (۵ اسفند) زمان اختتامیه نمایش ویژه آثار داوینچی در این موزه پاریسی، نمایشگاه آثار این هنرمند یک میلیون و ۷۱ هزار و ۸۴۰ بازدیدکننده داشته است. این رقم با آمار مربوط به سال ۲۰۱۸ میلادی که ۵۴۰ بازدیدکننده را نشان می داد، اختلاف زیادی دارد.

نمایش آثار بیشتر داوینچی در موزه

ژان-لوک مارتینز (Jean-Luc Martinez) رئیس موزه لوور در این بیانیه با اعلام رضایت از اقدام این موزه در جمع آوری و نمایش تعداد زیاد و متنوع آثار داوینچی برای نمایش آنها در مناسبت سال ۲۰۱۹، آمده است: شگفت آنکه ۵۰۰ سال پس از مرگ این هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس، آثار او همچنان برای عموم جذاب است.

نمایش اثر معروف داوینچی تابلوی مونالیزا

لوور در پانصدمین سال تولد داوینچی در حالی ۱۰ تابلو از این هنرمند را به‌علاوه مونالیزا که پیشتر نیز در این موزه قرار داشت در معرض دید عموم گذاشت که آثار تایید شده داوینچی اکنون در سراسر دنیا حدود ۲۰ اثر است.

وجود ۱۵۰ اثر در این موزه

در کل، این نمایشگاه حدود ۱۵۰ اثر هنری دیگر شامل طراحی، دستنویس، مجسمه و اشیای هنری متعلق داوینچی، فلوراتنین و سایر نزدیکان و شاگردان داوینچی گردهم آورد.

آثار این مجموعه به صورت امانت در موزه لوور

بسیاری از این آثار از مجموعه خانواده سلطنتی انگلیس، موزه بریتانیا، گالری ملی لندن، موزه پیناکوتک واتیکان در رم، موزه متروپولیتن رم و بنیاد فرانسه به شکل امانی به لوور آورده بود.در بیانیه لوور، متوسط بازدید روزانه از نمایشگاه داوینچی، ۹ هزار و ۷۸۳ نفر اعلام شده است.

محبوب ترین اثر موزه لوور

تابلو مونالیزا را با همه داستان‌های واقعی و غیرواقعی اش در مورد ژکوند، می‌توان از محبوب‌ترین بازدیدهای آثار لوور دانست آن هم در موزه‌ای که تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده را مسحور خود کرد. در بازدیدهای معمول از لوور همیشه جمعیتی قابل توجه در مقابل تابلو مشغول تماشا هستند که تفاوتی انکارنشدنی با فضای مقابل سایر آثار این موزه دارد.

باسازی این موزه و تعطیلی چند روزه

این شلوغی برای موزه بی دردسر هم نبوده است؛ لوور در تابستان گذشته، گالری مونالیزا را مرمت و بازسازی کرد. انبوه بازدیدکنندگان از این مکان به حدی بود که درهای موزه چند روز به روی مراجعان بسته شد.

پربازدید ترین اثر جهانی

مونالیزا اثر دست لئوناردو داوینچی هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس است که به عنوان معروفترین و پربازدیدترین اثر هنری در سراسر جهان شناخته می شود که مطالب بسیاری در موردش نوشته شده است.

بیمه کردن این تابلو توسط گینیس

این تابلو همچنین یکی از ارزشمندترین تابلوهای نقاشی در جهان است، به طوری که رکورد جهانی گینس را با بالاترین مبلغ بیمه در تاریخ برای یک اثر، به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا در سال ۱۹۶۲ از آن خود کرد.

از جمله شک هایی در مورد این اثر

بسیاری می گویند مونالیزا پرتره لیزا جراردینی (Lisa Gherardini) همسر فرانچسکو دل جوکوندو (Francesco del Giocondo) است و گمان می رود که بین سال های ۱۵۰۳ تا ۱۵۰۶ نقاشی شده است.

نگهداری این اثر در موزه لوور

فرانسوای اول پادشاه سال های ۱۵۱۵ تا ۱۵۴۷ فرانسه تابلو را از آن خود کرد. این تابلو اکنون در تملک دولت فرانسه است و از سال ۱۷۹۷ در موزه  لوور پاریس نگهداری می شود.

آسیب ندیدن این اثر باوجود ربوده شدن

این اثر تاریخی چند بار ربوده شد و با وجود گذشت بیش از ۵۰۰ سال از زمان خلقش، آسیب چندانی ندیده است. تابلوی مشهور لبخند ژکوند به دلیل لبخند بسیار مرموز مونالیزا همچنین سبک نوین نقاشی داوینچی در آن زمان، به شهرت جهانی رسیده است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید