سیستم مدیریت اداری ۶ هزار ساله در جنوب کرمان کشف شد

سیستم مدیریت اداری ۶ هزار ساله در جنوب کرمان کشف شد

سیستم مدیریت اداری ۶ هزار ساله در جنوب کرمان کشف شد

کاوش های باستان شناسی در کرمان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: کاوش‌های باستان شناختی تم گاوان ثابت کرد با توجه به مدارک و شواهد به دست آمده نظیر مهر و دیگر آثار مکشوفه می‌توان گفت دست کم حدود ۶ هزار سال قبل یک سیستم مدیریت اداری در منطقه جنوب کرمان از ایران وجود داشته است.

کشف یک مرکز تولید سفال

فریدون فعالی  افزود: مدارک به دست آمده از تم گاوان نشان می دهند که این محوطه حدود ۶ هزار سال قبل یک مرکز مهم تولید سفال در حوزه هلیل رود بوده است.

کاوش های انجام شده مربوط به دوره هخامنشیان و اشکانی

وی با اشاره به اینکه این فصل از کاوش به مدت ۲ ماه به طول انجامید، اظهار داشت: تپه باستانی تم گاوان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده سه دوره مهم فرهنگی همچون دوره مس سنگی، عصر مفرغ و دوره های تاریخی هخامنشی و اشکانی را در خود جای داده است.

کسب اطلاعات مربوط به دوران پیش از شهر نشینی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان فعالی بیان داشت: کاوش های باستان شناسی تم گاوان اطلاعات ارزنده و جدیدی از روند تکاملی فرهنگ های جیرفت در اختیار باستان شناسان قرار داده است که مربوط به دوران پیش از شکل گیری تمدن و شهرنشینی در این منطقه است.

شناخت دوره های قبل با ترتیب قرار گرفتن لایه‌­های باستانی

وی با تاکید بر اینکه این ویژگی در کمتر تپه باستانی در حوزه فرهنگی هلیل رود دیده می شود که نشانگر اهمیت دوچندان این محوطه است افزود: کاوش­ های لایه­نگاری در محوطه­ باستانی تم گاوان با هدف دستیابی به یک شناخت کلی از محوطه مذکور از قبیل شناخت دوره­ های مختلف محوطه، چگونگی ایجاد و شکل‌­گیری محوطه، آشنایی با ترتیب قرار گرفتن لایه‌­های باستانی روی یکدیگر صورت گرفته است.

پایان کار باستان شناسی تپه تم گاوان

فعالی از اتمام فصل نخست کاوش تپه باستانی «تم گاوان» شهرستان جیرفت خبر داد و گفت: کاوش تپه باستانی تم گاوان جیرفت که با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور, دانشگاه جیرفت و پایگاه باستان شناسی این شهرستان آغاز شده بود به کار خود پایان داد.وی عنوان کرد: امیدواریم در کاوش های آینده در حوزه جیرفت ابعاد بیشتری از تمدن منطقه مورد کاوش قرار گرفته و اطلاعات مهم و ارزنده ای در این باره بدست آید.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید