شیوع ویروس کرونا چه تأثیری در روند مرمت بنا‌های تاریخی دارد؟

بنا‌های تاریخی

شیوع ویروس کرونا مشکلاتی در مرمت آثار باستانی داشته است که در این گزارش به آن می پردازیم.

هزینه مرمت آثار باستانی از بازدیدکنندگان نوروز حاصل میشود

سید هادی احمدی روئینی مدیر کل دفتر حفظ و احیای بنا‌های تاریخی ، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی بیان کرد: هر ساله بخشی از هزینه مرمت آثار فرهنگی و تاریخی کشور از درآمد حاصل از بازدید گردشگران نوروزی از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور تأمین می‌شد، اما امسال با توجه به شرایط موجود، درآمدی در ایام نوروز نداشتیم.

مرمت نقش رستم و پیشگیری از تخریب آن

او در خصوص چگونگی جبران خسارت‌های ناشی از سیل ابتدای سال ۱۳۹۸ به میراث فرهنگی گفت:متأسفانه علی‌رغم طی شدن همه مراحل هنوز در خصوص دریافت بودجه جبران خسارت سیل ابتدای سال ۱۳۹۸ به بنا‌های تاریخی چند استان کشور به جایی نرسیده ایم البته موضوع آسیب‌های وارد شده به نقش رستم که این روز‌ها در صدر اخبار برخی از رسانه‌ها قرار گرفته است، ارتباطی به سیل نداشت و در طول صد‌ها سال در این اثر تاریخی به وجود آمده است. هم‌اکنون در خصوص مرمت نقش رستم و پیشگیری از تخریب بیشتر آن کار‌هایی انجام می‌شود.

تخمین بودجه ی لازم برای بحران سیل

احمدی روئینی گفت:موضوع خسارت‌های ناشی از سیل ابتدای سال گذشته به برخی از پل‌های استان لرستان، بخشی از بافت تاریخی برخی از شهر‌ها و برخی از محوطه‌های تاریخی کشورمان ارتباط دارد. در اصل ستاد بحران با همکاری وزارت میراث فرهنگی و وزارت کشور میزان خسارت ناشی از سیل به میراث فرهنگی را تخمین زدند و مراحل پیگیری دریافت بودجه لازم انجام شده است، اما در مرحله پرداخت به ماجرای شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید