صنایع دستی خراسان جنوبی۸۰ درصد توسط بانوان تولید می‌شود

صنایع دستی خراسان جنوبی80 درصد توسط بانوان تولید می‌شود

صنایع دستی خراسان جنوبی ۸۰درصد توسط بانوان تولید می‌شود

صنایع دستی بخش مهمی از میراث فرهنگی

هنرهای دستی بخش ارزشمندی از میراث فرهنگی گذشتگان است و در اوضاع اقتصادی فعلی و با توجه به افزایش بیکاری صنایع تولیدی هنرمندان می‌تواند نقش موثری در اشتغال و توسعه اقتصادی استان داشته باشد و در این بین زنان سهم عمده‌ای از این بازار دارند.

کمک صنایع دستی در اشتغال زائی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، هنرهای دستی به عنوان ظرفیتی گسترده و دارای قابلیت آموزش و توسعه با اندک سرمایه نقش مهمی در کمک و ایجاد اشتغال پایدار به‌ویژه در مناطق روستایی دارد.

هنرهای دستی منبع مهم درآمد خانواده ها

در شرایطی که خشکسالی‌های چندین ساله مهاجرت روستائیان را بر اثر بیکاری و کاهش سطح درآمد به‌دنبال دارد رونق صنایع ‌دستی با اندک سرمایه نه ‌تنها موجب اشتغال در روستاها می‌شود بلکه منبع درآمد مهمی برای خانوارهای روستایی ایجاد می‌کند.

وجود ۸۰ رشته هنرهای دستی در خراسان

۸۰ رشته هنرهای دستی در خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد ۴۰ رشته فعال است که متأسفانه از این ظرفیت بسیار بزرگ در راستای اشتغال‌زایی به خوبی استفاده نشده است.

مشکلات هنرمندان به دلیل کمبود بازاریابی

از مشکلات هنرمندان خراسان جنوبی نبود بازاریابی محصولات تولیدی است که اگر خرید تضمینی توسط دولت انجام شود، صنعتگران دغدغه‌ای برای فروش تولیدات خود نخواهند داشت.

از رشته های پر رونق در این استان

به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در استان بیش از ۶ هزار صنعتگر فعالیت دارند که جاجیم بافی، سفالگری، برک بافی، ترکه بافی، سفره بافی، پارچه بافی سنتی، بافته‌های قالی و گلیم بافی از جمله رشته‌های صنایع دستی پر رونق در استان است. عباس زاده اظهار داشت: صنایع دستی زمینه مطلوبی برای اشتغال‌زایی دارد و عامل موثری بر افزایش درآمد خانوار است.

فعالیت زنان به عنوان مکمل اقتصاد

وی گفت: فعالیت زنان روستایی در زمینه هنرهای دستی به عنوان مکمل اقتصاد کشاورزی و دامداری مانع از مهاجرت دائمی یا فصلی روستائیان می‌شود و منبع درآمدی برای خانواده‌های روستایی است.

اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه هنرهای دستی

وی صنایع دستی را راهی برای فعال شدن کارگاه‌های خانگی و توسعه مشاغل خرد و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی دانست و بیان کرد: نقش زنان در ماندگاری، توسعه و رونق رشته‌های هنرهای دستی قابل توجه و ستودنی است.

استانداری در راستای اخذ تسهیلات مورد نیاز صنعتگران

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از صنعتگران بیان کرد: استانداری در راستای اخذ تسهیلات مورد نیاز صنعتگران آمادگی هرگونه همکاری را دارد.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید