صنعت گردشگری در ایران و تاثییر آن بر اقتصاد |عوامل جذب توریست بیشتر

توسعه اقتصادی در ایران تحت تاثیر گردشگری میباشد|عوامل جذب توریست بیشتر

توسعه اقتصادی در ایران تحت تاثیر گردشگری میباشد

عوامل جذب توریست بیشتر

از عوامل جذب توریست در ایران می توان به فرهنگ غنی ،تاریخ جذاب و فضای زیای ایران اشاره کرد. ایران به دلیل داشتن ۴ فصل و گوناگونی اقلیمی و شگفتی های طبیعی گردشگران زیادی را در فصل های مختلف جذب می کند با این وجود صنعت گردشگری در ایران پیشرفت نکرده است.

 تاثیر منابع نفتی و منابع طبیعی در ایران

کشور ایران به دلیل دارا بودن منابع نفتی در خاورمیانه جزء کشور های ثروت مند آسیا میباشد و با وجود همین منبع نفتی دیگر به هیچ درآمدی نیاز ندارد ؛ با این حال، تغییر آب و هوا و تخریب محیط‌زیست فرهنگ بسته به ذخایر نفتی را به اقتصاد سبز و پایداری تبدیل می‌کند.

صنعت گردشگری به جای صنعت منابع طبیعی

با وجود نفت و دیگر منابع طبیعی نمیتوان گفت که اقتصاد تا ابد رو به رشد پیش میرود زیرا ممکن است تمام شوند به همین دلیل روش مطمئنی نیست برای رشد اقتصادی بنابراین صنعت گردشگری می تواند جایگزین این منبع طبیعی شده و در رشد اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر راه موثری میباشد زیرا منبع درآمد ارز خارجی می باشد و تصویر ایران در  کل دنیا بهبود می بخشد . تمام این پیشرفت ها چیزی است که ایران تلاش میکند به آن دست یابد.

تاثیر تحریم ها در صنعت گردشگری

با وجود تحمیل تحریم‌های آمریکا بر بخش‌های مختلف اقتصادی چین، ایران با وجود تحریم‌های ایالات‌متحده در بخش‌های مختلف اقتصادی از چین برخوردار است. ایران در حال لذت بردن از چیزی است که در صنعت گردشگری خود دارد – و چین احتمالاً برای ایفای نقش بزرگ خود را آماده می‌کند.

سرمایه گذاری چینی ها در صنعت گردشگری ایران

مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران درطی مذاکرات با مقامات چینی از آنها خواست تا در صنعت گردشگری ایران  که رو به رشد می باشد سرمایه‌گذاری کنند.

چینی ها درجهت ساخت مجتمع در ایران

او گفت ایران آماده است در صورت توافق با سرمایه گذاران چینی توافق کنند، زمین برای سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت مکان‌های گردشگری و مجتمع‌های فراهم کنیم”.

ساخت و ساز آثارباستانی پارسی

مونسان همچنین گفت که ایران از چین تقاضا می کند که در تحقیق و نوسازی آثار باستانی پارسی مشارکت کنند چون ایران پیوندهای فرهنگی مشابهی با آلمان، فرانسه و ایتالیا دارد.

پتانسیل مناطق شمالی ایران برای گردشگری

چانگ ژو، سفیر چین در ایران، که جدیدا از استان گلستان ایران بازدید کرده‌است تا در مورد پتانسیل‌های گردشگری منطقه شمال شرقی ایران در مرز دریای‌خزر آشنا شود نیز بر این باور است ” ایران و چین دو تمدن کهن هستند و ما خوشحالیم که این مبادلات روز به روز در حال افزایش باشند.

چین و ایران در دریای خزر  برای سرمایه گذاری

او به سرمایه‌گذاری مشترک موجود در بندر گوادار پاکستان اشاره کرد و پیشنهاد کرد که چین و ایران می‌توانند تلاش مشابهی را در راستای ساحل دریای‌خزر ترتیب دهند.

معافیت مالیاتی برای بازدیدکنندگان چینی در ایران

ایران در این تلاش است که هر سال یک میلیون گردشگر چینی را جذب کند، و دولت تهران در ژوئیه ۲۰۱۹ برنامه معافیت روادید جدید را برای بازدیدکنندگان چینی آغاز کرده‌است. این رقم یک میلیون نفر از ۵۲۰۰۰ فرد چینی است که در سال ۲۰۱۸ از ایران دیدن کرده‌اند.

همکاری ایران و چین در صنعت گردشگری

دو کشور برای مدتی طولانی ارتباطات فرهنگی و تجاری مشترکی داشته‌اند. بنابراین ما باید هم‌کاری‌های دو جانبه بویژه در صنعت گردشگری را تسهیل و بهبود بخشیم.”

جذب سه میلیون توریست چینی

اما اظهارت مونسان در این رابطه حتی جاه طلبانه تر است – او امیدوار است که قوانین ویزای آزاد در نهایت به جذب ۲ میلیون یا حتی ۳ میلیون توریست چینی به ایران در سال کمک کند.

درآمد بیشتر صنعت گردشگری نسبت به صنعت نفت

وی بر این باور است  است که صنعت گردشگری می تواند درآمد بیشتری نسبت به صنعت نفت داشته باشد واین تحریم‌ها در بخش گردشگری تاثیر نمی‌گذارد و ما باید هم‌کاری‌ های دو جانبه بویژه در صنعت گردشگری را آسان کنیم و بهبود بخشیم.”

البته، چین پیش از این روابط اقتصادی عمیقی با صنعت انرژی ایران ایجاد کرده‌است.

ایران سومین جایگاه مسافرتی را دراختیار دارد

بر اساس اعلام یک منبع گردشگری بین المللی در مورد گردشگری، ایران هم اکنون پس از تاجیکستان و اکوادور سومین بخش بزرگ مسافرتی دنیا را در اختیار دارد.

افزایش تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۸

ایران حدود ۷.۳ میلیون گردشگر را در سال ۲۰۱۸ جذب کرده‌است که تقریباً ۵۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته‌است. در پنج ماه اول  سال جاری، ایران حدود ۴ میلیون گردشگر خارجی را به خود جلب کرده‌است که ۳۰ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته‌است.چرا که به لطف روند ساده ویزا و افت عمده در ارزش ریال ایران، سفر به ایران برای بازدیدکنندگان بین‌المللی آسان‌تر و آسان‌تر شده‌است.”

با وجود تحریم ها، آمریکایی ها ویزای ورود به ایران میگیرند

اگرچه وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کند که به ایران سفر نکنند، آفار می‌گوید که هنوز هم ممکن است آمریکایی‌ها ویزای ورود بگیرند. GeoEx، یک اپراتور تور لوکس گرانقیمت جهان، از سال ۱۹۹۳، مسافران را به ایران می‌برد و این باعث شد که این شرکت طولانی‌ترین شرکت هواپیمایی آمریکا در ایران باشد.

اکثر توریتستا از کشور های همسایه می آیند

با این حال، تا حدودی به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده، افراد غربی کمتر به ایران سفر می‌کنند. اکثر توریست‌ها از کشورهای همسایه به ایران می‌آیند. شورای گردشگری سفر جهانی گزارش داد که عراق در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین منبع گردشگری برای ایران بوده‌است که ۲۴ % از همه بازدیدکنندگان را تشکیل می‌دهد.

عراق (۱۷ درصد)، ترکیه (۸ درصد)، پاکستان (۴ درصد) و بحرین (۲ درصد) به دنبال آن هستند.

در واقع, کشور کوچک عربی عمان بازدید کنندگان بیشتری را به ایران (۳۰,۰۰۰ نفر) فرستاد تا اروپای غربی (۲۶,۰۰۰ نفر) در طی این دوره.

بر اساس آمار، علی‌رغم ادامه آشفتگی در سوریه همسایه، تعداد بازدیدکنندگان ترکیه‌ای تنها در یک سال ۳۵ درصد افزایش داشته‌است.

افزایش تعداد گردشگران تا سال ۲۰۲۵ در ایران

در سال ۲۰۱۸، بخش گردشگری و گردشگری ایران ۱.۱۶ میلیارد ریال (۸.۸۳ میلیارد دلار) به اقتصاد و ۶.۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را تامین کرده‌است. طبق برنامه چشم‌انداز گردشگری “۲۰۲۵” ایران، این کشور براین امید  است تا سال ۲۰۲۵ به ۲۰ میلیون گردشگر برسد – که تا حدی توسط چینی‌ها تقویت شده‌است.

عوامل اصلی رشد مسافران خارجی

توسعه زیرساخت گردشگری، حجم قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش گردشگری همراه با صدور ویزای الکترونیک و چشم‌پوشی از روادید برای کشورهای هدف را می‌توان به عنوان عوامل اصلی رشد مسافران خارجی در نظر گرفت

ایجاد فرصت های شغلی مناسب با گردشگری

برای آماده شدن برای هجوم گردشگران، ۱۲ پروژه هتل به ارزش ۱۶ تریلیون ریال (۳۸۰ میلیون دلار) در شمال غرب ایران شروع شده‌است. انتظار می‌رود که این ویژگی‌ها ظرفیت کلی بس‌ترهای ۹۶۱ و حدود ۲، ۰۰۰ شغل جدید را ایجاد کنند.

تصور منفی غربی نسبت به ایران

گذشته از تحریم‌های ایالات‌متحده، دولت سرکوبگر ایران و نیز به عنوان حامی مالی تروریسم در کشورهای دیگر تصویری بسیار منفی از ایران در بسیاری از ذهن‌های غربی ایجاد کرده‌است.

بازخورد مسافران غربی نسبت به ایران

جنی گری، مدیر محصول جهانی و مدیر عملیات “تراول Travel” استرالیا می‌گوید: ” این کشوری است که معمولاً ناخواسته به تصویر کشیده می‌شود، اما واقعیت کاملاً برعکس است. بازخورد مسافران ما گواهی بر این است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید