غارهای نصف جهان، ظرفیت طبیعی مناسب برای توسعه گردشگری

در میان کوه های پر صلابت خطه اصفهان، جاذبه ای زیبا و حیرت آور مستور است و آن غارهایی با ویژگی های منحصر به فرد که روح هر گردشگر و غارنوردی را در رویارویی با شگفتی های طبیعت جلا می‌دهد و هم ظرفیتی بسیار مناسب برای توسعه صنعت گردشگری است.

غارها را شاید بتوان گنج های خفته نامید، جاذبه هایی بکر و خارق العاده که در پستوی طبیعت در دل کوه ها و عمق زمین پنهان است.

ذخیره گاه هایی از آب، هوا و یخ که در جهان به عنوان منابع حیاتی کشف و نگهداری می شوند، در ایران اما برغم تعدد غارها و امکان شناسایی بیشتر آنگونه که باید به این مقوله توجه نمی شود، این در حالی است که غارها ظرفیت سود آور گردشگری نیز محسوب می شوند.

تاریخ غارنوردی در کشور ما به ۵۰ سال قبل از غارنوردی در ترکیه بر می گردد اما شرایط در این کشور به گونه ای بوده که اکنون حدود ۱۰۰ سال در بحث غارنوردی از ایران جلوتر است.

به اعتقاد کارشناسان، فقط در رشته کوه البرز و زاگرس افزون بر سه تا چهار هزار غار وجود دارد اما تاکنون بیش از دو هزار و ۵۰۰ غار در کشور شناسایی و کمتر از ۲۰۰ غار ثبت و نقشه برداری شده است.

استان اصفهان علاوه بر جاذبه های تاریخی و بناهای کهن، تفرج گاه های طبیعی کویری، رودخانه ای و کوهستانی را در خود جای داده است. حدود ۱۸ غار در روستاها و یا شهرستان های اطراف اصفهان وجود دارد. غارها، یکی از جاذبه های زیبا، مخوف و حیرت آور در این خطه است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود.

این را به اشتراک بگذارید!