غم جهان از خانه‌نشینی گردشگران چینی!

غم جهان از خانه‌نشینی گردشگران چینی!

غم جهان از خانه‌نشینی گردشگران چینی!

شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن در گردشگری جهانی

سرعت بالای شیوع ویروس «کرونا»‌ی جدید و محدودیت‌های مسافرتی اعمال‌شده برای گردشگران چینی سبب شده تا «سی ‌ان ان»‌ در گزارشی به تاثیر فقدان گردشگران چینی بر صنعت گردشگری جهانی بپردازد.

کم شدن گردشگران چینی در نقاط مختلف جهان

در این گزارش با اشاره به اینکه ویروس «کرونا»‌ از زمانی که برای نخستین بار در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد، حدود ۹۰۰۰ نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته، آمده است: در پی این اتفاق کشورهای بسیاری در راستای اقدامات پیشگیرانه سفر اتباع خود به چین را محدود و یا از ورود بازدیدکننگان چینی ممناعت کردند. اما به نظر می‌رسد با اینکه مدت کمی از اجرا شدن سیاست‌های مسافرتی جدید می‌گذرد، تاثیرات کم شدن گردشگران چینی در نقاط مختلف جهان مشهود است.+

چین بزرگترین بازار گردشگری

چین با افزایش ۴.۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۰۰ به  ۱۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین بازار گردشگری خارجی جهان محسوب می‌شود و می‌توان انتظار داشت که منع خروج گردشگران چینی تاثیر قابل توجهی بر بسیاری از مقاصد گردشگری محبوب سراسر دنیا ایجاد کند.

چین بیشترین سهم مخارج صنعت گردشگری بین‌المللی

طبق آمار ارائه‌شده از سوی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، چین همچنین با اختصاص دادن ۲۲۷ میلیارد دلار یا ۱۶ درصد از ۱.۷ تریلیون دلار مخارج گردشگری بین‌المللی، بیشترین سهم مخارج صنعت گردشگری بین‌المللی را به خود اختصاص می‌دهد.

فقدان گردشگران چینی در محدوده آسیا و اقیانوسیه

در پی ممنوعیت‌ اخیر برای خارج شدن تورهای گروهی چینی  و تمامی هتل‌ها و بلیت‌های رزرو شده چینی‌ها، فقدان گردشگران چینی بیش از هر نقطه دیگری در محدوده‌ی آسیا و اقیانوسیه احساس خواهد شد که  استرالیا نیز یکی از همین مقاصد محسوب می‌شود.

گلد کوست شهر ساحلی استرالیا پربازدید ترین منطقه

گردشگران چینی بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین بازدیدکنندگان خارجی شهر ساحلی «گلد کوست» استرالیا محسوب می‌شوند که در سال ۲۰۱۹، ۱.۶ میلیارد دلار در این منطقه خرج کردند. شهر ساحلی «گلد کوست» واقع در ایالت «کوئینزلند» استرالیا،‌ یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری استرالیا محسوب می‌شود.

استرالیا میزبان ۹.۴ گردشگر چینی

استرالیا در سال ۲۰۱۹درمجموع میزبان  ۹.۴ گردشگر بود که ۷.۹۶ میلیون آن‌ها را شهروندان چینی با سود ۲۱.۹۵ میلیارد دلار تشکیل دادند. انتظار می‌رود این آمار در دهه روبه‌رو با بالا رفتن شمار شهروندان دارنده پاسپورت در چین، افزایش پیدا کند.

شیوع ویروس کرونا به عنوان یک مورد اضطراری سلامت جهانی

این درحالی است که در حال حاضر بخش‌هایی از اروپا و قاره آمریکا نیز فشار ناشی از فقدان گردشگران چینی را احساس می‌کنند. روز پنجشنبه، سازمان جهانی بهداشت، شیوع ویروس «کرونا» را به عنوان یک مورد  «اضطراری سلامت جهانی»‌ اعلام کرد. در راستای این بیانیه کشورهای مختلفی از جمله ایالات‌متحده، بریتانیا و کانادا از شهروندان خود خواستند از سفر به چین خودداری کنند.

وزارت بهداشت سنگاپور اجازه ورود به گردشگران چینی نمیدهد

روز جمعه نیز مقامات ایالات متحده اعلام کردند از ورود گردشگران خارجی که از چین بازدید کرده‌اند، خودداری خواهند کرد. وزارت بهداشت سنگاپور نیز اعلام کرد تمامی گردشگرانی که طی ۱۴ روز اخیر به چین سفر کرده‌اند، اجازه ورود به سنگاپور را نخواهند داشت.

از جمله کشورهایی که مرزهای خود را بستند

«هنگ کنگ»، «ماکائو»‌، «مغولستان»‌، «کره شمالی» و روسیه از جمله کشورهایی هستند که مرزهای خود را به طور کامل یا بخش‌هایی از آن را برای جلوگیری از شیوع ویروس «کرونا» در کشورشان به روی گردشگران چینی بستند.

تعلیق خطوط هوایی کشورها با چین

همچنین خطوط هوایی همچون «‌یونایتد»، «‌امریکن»،‌ «‌دلتا»، «بریتیش ایرویز»، «کی ال ام»، «ایر کانادا» و «لوفت‌هانزا» خدمات مسافرتی خود را از مبدا چین و به مقصد چین به حالت تعلیق درآورده‌اند.

خالی شدن مقاصد گردشگری چینی

در نتیجه این محدودیت‌های شدید مسافرتی، مقاصد گردشگری پر ازدحامی همچون «انگکور وات»‌ در «‌کامبوجیا»، «کاخ بزرگ» در «‌بانکوک» و  کاخ امپراتوری توکیو درحال حاضر نسبت به روزهای عادی به طور قابل توجهی خالی شده‌اند.

کاهش سفرهای سال نو چینی

باتوجه به اطلاعات منتشر شده توسط «فوروارد کیز» – کمپانی بررسی آمار و ارقام مسافرتی که بیش از ۱۷ میلیون سفر در یک روز را مورد بررسی قرار می دهد – کاهش گردشگران چینی در این برهه بخصوص زمانی یعنی اواسط تعطیلات سال نوی چینی، بیش از پیش تاثیرگذار خواهد بود.

۶.۸ درصد کاهش رزرو هتل در تعطیلات سال نو چینی

این کمپانی سفرهای خارجی صورت گرفته در بخش نخست تعطیلات سال نو چینی‌ها یعنی از ۱۹ تا ۲۶ ژانویه را مورد بررسی قرار داد و دریافت آمار رزور هتل‌ها و بلیت‌ها نسبت به آمار سال ۲۰۱۹ حدود ۷.۳ درصد افزایش داشته است؛ این درحالی است که پس از اعلام محدودیت‌های مسافرتی این رزروها با ۶.۸ درصد کاهش مواجه شد.

خسارت به آسیا و اقیانوسیه بعد از شیوع کرونا

منطقه آسیا و اقیانوسیه که میزبان حدود ۷۵ درصد از مسافران تعطیلات سال نو چینی ها است، بیش از هر منطقه دیگری با خسارت مواجه شده است. آمار رزرو ها با ۱.۳  درصد کاهش مواجه شد که این رقم در اواخر هفته گذشته به کاهش ۱۵.۱ درصدی رسید.

خسارت ۳۰الی ۵۰ میلیون دلاری بعد از شیوع ویروس سارس

یک سخنگوی شورای مسافرت و گردشگری در گفت و گو با سی ان ان بیان کرد: «شیوع ویروس بیماری «سارس»‌ برای اقتصاد جهانی خسارت ۳۰ الی ۵۰ میلیارد دلاری به بار آورد. ۱۶ ماه طول کشید تا چین توانست صنعت گردشگری خود را به مرحله پیش از این بحران برساند. اما این بار دولت چین برای مقابله با شیوع این ویروس آماده‌تر بود. چین نه‌ تنها اینبار در مقایسه با شیوع ویروس بیماری «سارس» سریع‌تر عمل کرد بلکه با جوامع بین‌المللی نیز شفاف‌تر و صریح‌تر ارتباط برقرار کرد.

بحران ویروس سارس در سال ۲۰۰۳

اگر به سال ۲۰۰۳ نگاه کنیم می بینیم که در طول بحران ویروس بیماری  «سارس» اغلب سفرها به تعویق افتادند. پس از پایان یافتن بحران «‌سارس» شمار سفرها به حالت قبلی بازگشت. مطمئنا تا چند ماه بازگشتن به حالت قبل برای کمپانی‌های کوچکتر دشوار بود، اما با گذشت زمان شرایط در سرار جهان به حالت عادی بازگشت. »‌

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید