مازندران , دارای دومین و بزرگترین دیوار دفاعی دنیا میباشد

مازندران , صاحبخانه دومی دیوار بزرگ دفاعی دنیا
مازندران , صاحبخانه دومی دیوار بزرگ دفاعی دنیا

مازندران دارای دیوار بزرگ دفاعی

مازندران , صاحب خانه دومی دیوار بزرگ دفاعی عالماین دیوار آجری نمادی از سیستم دفاعی شمال کشور ایران در قبل است و یکی مهمترین بنا های جانور در‌این میهن به شمار میاید که از کناره دریای شمال آغاز شده و به بخش ها اطراف کوه های گیلداغ در شمال شرقی جمهوری اسلامی ایران منتهی می شود .

نابودی بخشی از این دیوار بر اثر عوامل طبیعی

دیوار گرگان کاملاً مطابق با اصول مهندسی و به شایسته ترین صورت ممکن درست شده بود ولی متاسفانه امروزه اکثر وقت ها قسمت های این دیوار بزرگ بر اثر عامل ها ارگانیک کاملا نابود گردیده اند و صرفا بخش کوچکی از این شرکت باقیمانده است .

ویژگی های ظاهری این دیوار در مازندران

درباره با ویژگی ها ظاهری دیوار می بایست بدانید که طول دیوار گرگان در قسمت های متفاوت مختلف بوده و عددی در میان ۶ تا ۱۰ متر است , همینطور قابل ذکر است که‌این دیوار به باعث مصالحی که در ساخت آن به فعالیت رفته است سرخ رنگ بوده و به همین دلیل هم در بعضی از منابع تاریخی از این دیوار با تیتر مار سرخ یا این که دیوار سرخ یاد شده‌است .

دیوار گرگان و اختلاف نظر در ساخت آن

اعتنا داشته باشید که درباره با محصول و مواد به عمل رفته در ساخت دیوار بزرگ گرگان , اختلاف لحاظ موجود هست , البته بخش باقی‌مانده از این دیوار کاملاً آجری بوده و وجود کوره های آجرپزی کهن در حوالی محل دیوار احتمال این که تمام قمست های بنا آجری بوده اند را تقویت می نماید .

تاریخچه دیوار  بزرگ دفاعی گرگان

داده ها دقیقی درباره با سال ساخت و چه بسا سازندگان دومی دیوار بزرگ دفاعی عالم در دست نیست , البته اکثر اوقات پژوهشگران معتقد اند که‌این بنا در میان سالیان ۴۸۴ تا ۶۱۵ میلادی به فرمان انوشیروان ساسانی ایجاد شده است , ولی بایستی اعتنا داشته باشید که نظرها دیگری هم در این مورد موجود هست و همانگونه که در صدر اشاره کردیم داده ها دقیقی در دست نداریم .

ساخت دیوار گرگان همزمان با دیوارچین

جذاب است بدانید که بعضا از کارشناسان معتقد اند که دیوار تاریخی و بزرگ گرگان هم‌زمان با دیوار چین و برای رویارویی با هجوم اقوام صحرا گرد مثل هپتال ها ایجاد شده است , همینطور قابل ذکر است که مطالعه بر روی بخش های ما‌نده دیوار نشان میدهد , این موسسه حدود یک قرن بعداز ساخت هم فعال بوده و از آن تحت عنوان یک بنا امنیتی به کارگیری میشد , البته با گذشت زمان همگی دژ ها و قسمت های جان دار بر روی این دیوار متروکه شدند .

کاربرد این دیوار

این دیوار کاربردی دفاعی داشته و انگیزه کلیدی از ساخت آن هم مراقبت از کشور ایران در قبال تهاجم اقوام صحرا گرد بوده است

علت حفر خندق در کنار دیوار

به همین علت در کناره دیوار خندقی حفر شده که در نقاط هموار پهنا آن به ۳۰ متر و در نقاط کوهستانی به ۱۰ متر می‌رسد , نکته ای که درباره با این خندق ها می بایست بدانید این است که در مواقع لزوم و هنگام هجوم معاند , به خواسته بالا بردن تراز امنیت دیوار و پرهیز از دسترسی معاند به بنا , باطن خندق ها را با به کار گیری از آب های رودخانه گرگان رود مالامال می کردند.

علت ایجاد سد در اول خندق

 از آنجایی که‌این این شرکت کاملاً هوشمندانه و اصولی تشکیل شده بود معماران در اولِ خندق ها سدی را احداث کرده بودند تا بتوانند با سرعت بیشتری آنها را از آب مالامال نمایند . قابل ذکر است که همه خاک های نتایج از حفر خندق , به پشت دیوار منتقل شده و از آن‌ها برای ساخت نوعی سنگر به کارگیری میشد .

قلعه های دیوار گرگان

تحلیل ها نشان می‌دهد که دیوار گرگان صرفا کاربرد دفاعی نداشته است و با اعتنا به بررسی های صورت گرفته , می توان اعلام‌کرد که‌این این شرکت محل استقرار یا این که اردوگاه سرباز ها هم محسوب می‌شد , به این دلیل که در طی جستجو ها و بررسی های انجام یافته در دیوار گرگان سازه هایی مثل آتشگاه , استراحتگاه و یک‌سری قلعه و دژ کشف شده‌است .این قلعه ها اکثر وقت ها مستطیلی صورت بوده و در ساخت آنان از خشت و آجر نپخته مصرف شده شده‌است .

سیستم آبرسانی جان دار در دیوار گرگان

رودخانه گرگان رود یکی‌از مهم‌ترین رودخانه های جانور در حیطه شمالی کشور ایران هست که نقش زیاد مهمی در مراحل تأسیس دو‌مین دیوار دفاعی عالم داشته است . سازندگان دیوار گرگان با حفر کانال های طولانی یک سیستم آبرسانی مضاعف توسعه یافته و کاربردی تأسیس کردند

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید