مجسمه«مریم مجدلیه» ساخته آندریا دلاروبیا به آلمان بازگشت

«مریم مجدلیه» به آلمان بازگشت

«مریم مجدلیه» به آلمان بازگشت

تحویل مجسمه مریم مجدلیه به ایتالیا

مجسمه «مریم مجدلیه» ساخته «آندریا دلا روبیا» مجسمه‌ساز ایتالیایی دوران رنسانس که در زمان نازی‌ها در اختیار «هرمان گورینگ» فرمانده نیروی هوایی ارتش قرار داشت و بعد از شکست آلمان به ایتالیا رفته بود، به برلین تحویل داده شد.

ساخت این مجسمه در دوران رنسانس

به گزارش روزنامه هنر چاپ لندن، این مجسمه‌ در دوران نازی‌ها در اختیار گورینگ بود و بعد از پایان جنگ توسط نیروهای متفقین در خانه او کشف شد. آنها به درستی تشخیص دادند که این مجسمه ساخته دست آندریا دلا روبیا مجسمه‌ساز ایتالیایی دوران رنسانس (۱۴۳۵ تا ۱۵۲۵) است، بنابراین تصور کردند به گورینگ اهدا شده و مجسمه از گالری اوفیتزی در موزه هنر فلورانس ایتالیا سردرآورد.

بازگرداندن آثار هنری غارت شده در دوران نازی ها

داریو فرانچسینی وزیر فرهنگ ایتالیا مجسمه مریم مجدلیه را در مراسمی به مونیکا گروترز همتای آلمانی خود تحویل داد تا به صاحبان اصلی آن برگردانده شود. گروترز این اقدام را مثالی خوب از همکاری های بین المللی در بازگرداندن آثار هنری غارت‌شده در دوران نازی ها دانست و گفت: باید این همکاری ها را تقویت کنیم، ما به قربانیان نازی‌ها بدهکاریم.

به حراج گذاشتن آثار هنری این موزه

مجسمه مریم مجدلیه سرنوشت عجیبی دارد، این مجسمه در اختیار نمایندگی موزه مونیخ ای. اس دری بود که مالک یهودی آن در سال ۱۹۳۶ مجبور به تعطیلی شرکت خود و به حراج گذاشتن مجموعه آثار هنری اش شد.

برگرداندن این مجسمه به وارثان اصلی آن

معلوم نیست چه کسی این مجسمه را در آن زمان خرید، اما بعدا گورینگ، فرمانده نیروی هوایی ارتش نازی و از شخصیت های مهم حزب در سال ۱۹۴۱ از کنت ایتالیایی آن را خرید. مجسمه بعد از جنگ دوم جهانی از مرکز جمع آوری آثار هنری نیروهای متفقین در مونیخ سردرآورد و به اشتباه در سال ۱۹۵۴ به ایتالیا رفت و تا امروز آنجا ماندگار شد. بر اساس بیانیه دولت آلمان این مجسمه به سرعت به مالکان و وارثان حقیقی آن بازگردانده خواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید