مراغه , پایتخت نجوم کشور ایران|مراغه با مساحتی بیش تر از ۲۵ کیلومترمربع

مراغه , پایتخت نجوم کشور ایران

مراغه , پایتخت نجوم کشور ایران

ایران کشوری دارای فرهنگ وتمدن

بررسی تاریخی محلی و جغرافیای تاریخی یک مرزو بوم , تاثیر متعددی بر گران قدر آدم و جامعه ای که در آن معاش می نماید , دارااست , چرا‌که از دل تاریخی محلی و شفاهی , مورخ یک میهن هویدا و مجهولات و ظلمت های تاریخی یک فرهنگ وتمدن کشف میشوند و مردم آن مرز و بوم به خویش آمده و خویشتن خود و قبلی خویش را بیشتر و خوبتر میشناسند .

موقعیت جغرافیایی کشور مراغه

این شهرستان در شمال غربی کشور‌ایران و در دامنه جنوبی و جنوب غربی کوه سهند واقع شده و به شهرستان های هشترود , ملکان و بناب و دریاچه ارومیه محدود است . شهرستان مراغه با مساحتی بیش تر از ۲۵ کیلومترمربع , وسیع ترین شهر استان آذربایجان شرقی بعداز تبریز به شمار میاید . با ما در مقاله راهنمای مسافرت به این مکان همراه گردید تا شما‌را به توری مجازی برده و در‌این فی مابین مقداری نیز شده , جاهای جذاب مراغه را برایتان شرح دهیم .

آب وهوای سرزمین مراغه

مراغه در مسافت ۴۵ سکو و ۳۰ دقیقه تا ۴۶ سکو و ۳۷ دقیقه ارتفاع جغرافیایی و ۵۲ دقیقه تا ۳۷ سکو و ۳۸ دقیقه پهنا جغرافیایی واقع شده و دارنده آب و هوای معتدل و مرطوب در بخش دامنه کوه ای و سرد و کم آب در بخشها کوهستانی است . براساس راهنمای مهاجرت به مراغه بایستی بدانید که مردمان این شهر اکثرا سفیدپوست و گندم گون بوده و نژاد آریایی دارا‌هستند .

لهجه و گویش و دین مردم مراغه

لهجه مادری مردمان ترکی و بعد از گرایش و پذیرفتن آئین اسلام از زمان صفوی به بعد از آن دارنده مذهب شیعه دوازده امامی میباشند . آنگونه که از اوراق تاریخی برمی آید , به حیث میرسد که کهن ترین نامی که‌این مملکت به خویش داشته , اوئیش دیش بوده است , به دلیل آنکه دیاکونف , حیطه کنونی مراغه را در سال ۵۷۱ ق . م جز مرزو بوم ماناها و راءس ایالت اوئیش دیش اسم پیروزی .

از بین تمام آثار باستانی این منطقه

پروفسور بارتولد مراغه را در عصر ساسانیان افرازه رود , افرازه روح و امداده ها رود خوانده و آن را مولد و منشا آیین زردشتی دانست . در لابه لای متن ها تاریخی از مراغه با اسم هایی زیرا مارآوادا , مادآوا , فراغنه , فراسپا و . . . یاد شد . از عصر پیشین از اسلام از اثر ها تاریخی مراغه نسبتاً چیزی برجای نمانده ,

اثر های به جا مانده از دوره بعد اسلام

البته از اثر ها باستانی مراغه به خصوص از عصر های بعد از اسلام و مخصوصا دو عصر باشکوه سلجوقی و ایلخانی اثر ها نفیسی به یادگار باقی مانده اند . به جهت وضعیت یگانه مراغه , این شهر بعداز قوم بنی ساج به پایتختی و مرکزیت حکومت کنگریان , سالاریان , روادیان و اتابکان برگزیده شد و تا اوایل قرن ششم از مرکزها پر اسم و رسم حکومتی و علمی کشور‌ایران بود .

احداث رصد خانه ی مراغه

سده های پنجم تا هشتم دوران نقطع ی عطف فرهنگ و تمدن و فرهنگ و تمدن در این سرزمین شمرده می شود که نقطه نقطه ی عطف آن احداث رصدخانه مراغه است . مراغه در‌این زمان مقام اکثری از محققان مهاجری بود که به جهت کسب دانش یا این که آوازه در‌این شهر مدتی اقامت داشتند ,بزرگانی زیرا مجدالدین جیلی , سموئیل بن یهودا مغربی و فخر رازی . بعداز رصدخانه و متروک شدن آن گشوده نیز مراغه در میدان فرهنگ و تمدن و علم مطرح بود .

گفته های یک محقق غربی نسبت به مراغه

یک کدام از محققین غربی می نویسد : ( در قرن هشتم و نهم هجری هنوز هاله مراغه در اسمان می درخشید و پرتوافشانی میکرد ( از دارای اسم و رسم ترین شخصیت های نامی این شهر می شود به اوحدی مراغه ای ( ۷۳۸ ق ) عارف و شعر سرا پر اسم و رسم , عبدالقادر مراغی ( ۸۳۸ ق ) موسیقیدان نامور اسلامی , درویش اشرف مراغی ( زنده ۸۶۴ ق ) عارف و سخنور شیعی و کمال الدین مراغی ( ۹۳۰ ق ) خوشنویس هنرمند اشاره نمود .

مراغه دارای اهمیت ازنظر فرهنگی و علمی

براساس راهنمای مهاجرت به این سرزمین بایستی بدانید که مراغه از قدیم در زمره قطب های دارای اهمیت فرهنگی و علمی کشور‌ایران زمین بوده و وجود مرکزها مختلف فرهنگی , کتابخانه و فرهنگسراها نشان دهنده رویش و بالندگی علمی فرهنگی اهل یک محل آن میباشد .

حرم اوحدی از زیبا ترین مناطق مراغه

حرم اوحدی مراغه ای از زیباترین جاهای جذاب مراغه بوده که در مسافت سالیان ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ بوسیله انجمن اثر ها ملی کشور‌ایران و بر روی مزار این شعر سرا شهیر قرن هفتم و هشتم هجری قمری اجرا شده‌است . اوحدی شعر سرا و عارف نامی عصر ایلخانی بوده که مالک دیوان قصاید , غزلیات , قریه طومار منطق العشاق و مثنوی لیوان جم بود .

احداث بنای یادبود بر مزار اوحدی

انجمن اثر ها ملی جمهوری اسلامی ایران در مسافت سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ بر روی مزار اوحدی مراغه ای بنای یادبودی احداث و در کنار آن ساختمانی را تحت عنوان کتابخانه تیم در حیث گرفت .

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید