مردم بلوچستان برای درمان به پاکستان می‌روند

گردشگری سلامت همانگونه که بارها در مدتورپرس تکرار کرده‌ایم یک سرویس مختص آدم‌های پولدار نیست. و مهم‌تر اینکه باز همانگونه که زیاد در مقالات تحلیلی‌مان تکرار کرده‌ایم صرفا به خاطر دسترسی به پزشک بهتر نیست.

گردشگری درمانی می‌تواند تنها به دلیل دسترسی راحت‌تر به پزشک انجام شود؛ یا دسترسی سریع‌تر به خدمات پزشکی. این‌ها کلیدواژه‌های اساسی این صنعت هستند که جز با توجه کردن به آن‌ها نمی‌توان به رونق این بخش از اقتصاد سلامت و گردشگری کشور امید داشت.

برای اینکه مسئله روشن شود سراغ یک مثال تلخ می‌رویم که روی کاغذ شاید برای گردشگری درمانی ایران و ظرفیت‌هایی که معمولا ما روی آن‌ها تاکید داریم و به آن‌ها می‌بالیم چندان خوشایند نباشد و چه بسا ضدتبلیغ هم محسوب شود. اما این خبر که دیروز منتشر شده در کنار همه تلخی‌هایش درس‌هایی هم برای فعالان گردشگری سلامت کشور دارد.

خبر کوتاه بود و دردناک: روزنامه همشهری در گزارشی نوشت اهالی مناطق مرزی بلوچستان به‌ویژه بخش بم‌پشت به‌دلیل کمبود پزشک و همچنین نداشتن راه دسترسی مناسب به دیگر شهرهای این استان، برای درمان به پاکستان سفر می‌کنند.

دلایل سفرهای درمانی بخشی از محروم‌ترین و کم‌درآمدترین مردم سرزمین‌مان چیست. شاید واکاوی این دلایل هم کمک کند جامعه پزشکی حتی اگر شده در قالب مسئولیت اجتماعی به نیازهای درمانی این منطقه بیشتر توجه کند و هم اینکه کمک کند فرمول‌های ساده ولی کاربردی سفرهای درمانی را کشف کنیم و صرفا به یک بخش از انگیزه‌های سفر کردن برای درمان نچسبیم.

این را به اشتراک بگذارید!