موزه را در خانه نقاشی کنید

نقاشی کودکان و نوجوانان با عنوان موزه را در خانه نقاشی کنید

موزه ملی ایران از کودکان و نوجوانان درخواست کرد تا در تعطیلات نوروز ۱۳۹۹ که با قرنطینه خانگی برای قطع زنجیره‌ شیوع کرونا همزمان شد، در رویداد مسابقه نقاشی کودک و نوجوان با عنوان موزه را در خانه نقاشی کنید شرکت کنند.

اقدام به برگزاری مسابقه برای پایداری زنجیره ارتباطی

جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران گفت: از آنجایی که گروه ویژه‌ای از مخاطبین نوروزی موزه ملی ایران کودکان و نوجوانانی هستند که همه ساله در این ایام از سراسر ایران برای بازدید و مشاهده به این مجموعه غنی از فرهنگ و تمدن ایران می‌آیند و البته هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا در ایران و تعداد زیادی از کشورهای جهان، که منجر به اعمال محدودیت در بازدید از موزه ها شد، برآن شدیم تا برای پایداری زنجیره ارتباطی در نوروز ۱۳۹۹ اقدام به برگزاری مسابقه نقاشی از میان آثار پیشنهادی موزه کنیم هدف این رویداد آشنایی هرچه بیشتر این عزیزان با فرهنگ و هنر ایرانی و همچنین استفاده مفید ار ایام فراغت حضور در خانه بوده است.

دعوت به همراهی در برگزاری مسابقه نقاشی

در فراخوان منتشر شده توسط موزه‌ی ملی ایران آمده است:‌ «موزه ملی ایران با مشارکت کمیته ملی موزه های ایران ( ایکوم) و ستاد گردشگری شهرداری تهران دعوت به همراهی در برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان می‌کند.

نمایش تصاویر نقاشی های منتخب

موضوع مسابقه موزه را در خانه نقاشی کنیم است که برداشتی خلاقانه از بین ۱۵ اثر تاریخی، فرهنگی است که به پیشنهاد موزه ملی ایران برگزیده شده‌اند. تصاویر منتخب در تارنمای موزه ملی ایران با پیوند http://irannationalmuseum.ir/fa/  قابل رویت است.

پست نقاشی ها تا ۲۰ فروردین

کودکان و نوجوانان عزیز ۶ تا ۱۲ ساله از تاریخ ۱۰ تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ می‌توانند تصویر اسکن نقاشی‌های خود را با تکنیک آزاد از طریق پست الکترونیک به نشانی irannationalmuseumkids@gmail.com  با ذکر دقیق نام، مشخصات و شماره تماس ارسال کنند.

اعلام نتایج در اوایل اردیبهشت ماه

از هر شرکت‌کننده در این فراخوان تنها یک اثر و در صورت تمایل کار گروهی کودکان و نوجوانان با مشارکت خانواده نیز پذیرفته می‌شود. اعلام این نکته به هنگام ارسال اثرضروری است.زمان داوری آثار، ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و اعلام نتایج اواخر همین ماه مشخص شده است.

اهدای جایزه به برندگان به از سوی نهادها

همچنین به بـرگزیدگان این مسابـقه  حداقل ۲۰ اثر جوایزی از سوی کـمیته ملی مـوزه‌هـای ایـران ( ایکوم) و ستاد گردشگری شهرداری تهران اهدا می شود در آینده نزدیک از میان آثار ارسالی نمایشگاهی در موزه ملی ایران برپا خواهد شد.

موقعیت موزه ملی ایران

موزه ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است، که در تهران قرار دارد. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی ایران با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ است.

مهم ترین موزه ی ایران

موزه ملی ایران مهم‌ترین موزه کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعهٔ اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده‌است.

موزه ملی بزرگترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران

در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیان‌گر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دست‌آوردهای فناوری ایرانیان است.موزه ملی ایران با قدمتی حدود هشتاد سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، بلکه در فرهنگ موزه‌داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می‌شود.

جدیدترین آثار آن مربوط به دوره ساسانی با قدمت بیش از ۱۷۰۰ سال

موزه ایران باستان دارای مجموعه‌های غنی از آثار باستان‌شناسی است که کهنترین آن‌ها مربوط به دوره پارینه سنگی (بین یک میلیون تا حدود ۱۲ هزار سال پیش) و جدیدترین آثار آن مربوط به دوره ساسانی با قدمت بیش از ۱۷۰۰ سال است. در این سالن از دوره‌های مختلف پیش از تاریخ و تاریخی آثار منحصر بفردی دیده می‌شود.

به نمایش درآمدن بقایای سنگواره جانوران مربوط به منطقه زاگرس

از دوره‌های پارینه سنگی میانی و جدید نیز آثار جالب توجه‌ای در سالن موزه به چشم می‌خورد که بین دویست هزار تا حدود دوازده هزار سال قدمت دارند. از دوره پارینه سنگی میانه که همزمان با حضور انسان نئاندرتال در ایران است ابزارهای ساخته شده از سنگ آتش زنه و بقایای سنگواره جانوران مربوط به غارهای منطقه زاگرس و فلات مرکزی ایران از جمله غارهای بیستون و خرم‌آباد به نمایش درآمده است.

به نمایش در آمدن بقایای یافت شده انسان در ایران

قدیمی ترین بقایای یافت شده انسان در ایران که یک دندان آسیای کوچک انسان نئاندرتال است و در غار وزمه یافت شده در سالن پارینه سنگی میانی موزه به نمایش در آمده است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید