میراث فرهنگی ناملموس، جاذبه نوین برای گردشگران

نمایشگاه صنایع دستی گلستان
نمایشگاه مجازی صنایع دستی همچنان ادامه دارد
بهمن ۱۳, ۱۳۹۹
گردشگری مواد مخدر : جاذبه ممنوعه آمستردام
بهمن ۱۳, ۱۳۹۹
رونق گردشگری

محمود طغرایی مسئول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی معتقد است که میراث ناملموس هرمنطقه با تکیه بر اصل مستندسازی آداب و سنن می تواند باعث جذب تورهای گردشگری شود.

به گزارش برنا؛ آثار ناملموس شامل سنت‌ها و نمودهای شفاهی، هنر اجرایی، عادت و رسوم‌های اجتماعی، آیین و جشن‌ها، عادت و رسوم‌های اجتماعی، آیین و جشن‌ها، مهارت در هنرهای دستی و سنتی، گنجینه‌های زنده بشری و … می‌شود. این آثار می‌تواند به عنوان شناسنامه هر خطه محسوب ‌شود. برای مثال نوعی از آش، نان محلی، مراسم جشن، عزا و … در هر خطه می‌تواند آن را از دیگر نقاط متمایز کند.

طغرایی می گوید میراث فرهنگی از ابعاد متعدد برخوردار است. این میراث مادی نیست، بلکه بعدی از آن شامل میراث معنوی می‌شود بنابراین شناسایی میراث ناملموس جدید باید در مرحله اول بر اساس مطالعات مردم‌شناسی، میدانی، پژوهش و تحقیق صورت گرفته و سپس در مرحله دوم  این آداب سنن باید مستندسازی شوند.

طغرایی افزود: در گام سوم هم باید این میراث در قالب یک پرونده به ثبت ملی برسد. در بسیاری از محتواها این آثار ثبت و ضبط شده و با این اقدام این آثار تایید می‌شود. در مرحله دیگر باید این آثار را به جامعه معرفی کرد تا همگان از وجود چنین آثار فرهنگی در قالب کتب، فیلم و اقدامات رسانه ای با خبر شوند. در گام آخر هم باید این میراث فرهنگی ناملموس را در جامعه ترویج داد.

به اعتقاد وی، در مرحله ترویج این میراث می‌توان در آنان را قالب برگزاری جشنواره، فستیوال، موضوعات گردشگری، سوغات، مولفه‌های گردشگری، تورهای گردشگر و … ارائه داد. برای مثال تورهای گردشگری فرصت مناسبی است تا گردشگران را تحت آموزش میراث ناملموس قرار داد. بخشی از موضوعات ترویجی در راهبرد اشتغال‌زایی، ایجاد ثروت و کنش اجتماعی برای یک رفتار میراث ناملموس است.

طغرایی ادامه داد: برای مثال وقتی در یک خطه یک غذای سنتی به ثبت ملی می‌رسد، افراد در شهرستان‌ها با تولید بیشتر این غذا ها می تواند به گردش مالی مطلوب دست پیدا کنند.

او با بیان اینکه هم‌اکنون نیز آثار دیگر در فهرست ثبت میراث ناملموس قرار دارد، تاکید کرد: اخیرا ۱۷ اثر جدید در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. برای مثال غذای جوش پره در گناباد و کلوچه زنجبیلی سبزه‌وار به ثبت رسیده است. این کلوچه سنتی ۱۵۰ سال در منطقه قدمت داشته و به عنوان سوغات از سبزوار به زوار داده می‌شود. هدف از ثبت ملی آثار ناملموس این است که محصولات واجد ارزش باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *