عدم وجود امنیت، صنعت گردشگری این ۸ کشور را نابود کرد

امنیت تاثیر مستقیم برگردشگری میگذارد

نبود امنیت، صنعت گردشگری این ۸ کشور را نابود کرد

 امنیت از عوامل مهم ترویج گردشگری

امنیت یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه و ترویج گردشگری یک کشور یا منطقه است که اولین و اساسی‌ترین نیاز یک گردشگر محسوب می‌شود.

رابطه ی مستقیم امنیت با افزایش توریست

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» ، آشوب‌ها و منازعات سیاسی و عدم رعایت قوانین در نقاط مختلف جهان منجر به کاهش میزان ورود گردشگر می‌شود. با گسترش دامنه اطلاعاتی سفر، گردشگری بین‌المللی و سفر به نقاط مختلف جهان افزایش یافته است.

الویت اول گردشگران وجود امنیت است

صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع کسب درآمد ارزی و ایجاد اشتغال در بسیاری از کشورها است. اگرچه کشورهای جهان برای جذب گردشگر به کشور خود اقدامات گسترده‌ای انجام می‌دهند اما گردشگران اولویت اول سفر خود را امنیت جان و مال خود قرار داده و از سفر به کشورهای درگیر جنگ یا تنش‌های داخلی خودداری می‌کنند.

رکود سنگین گردشگری در کشورهای بی ثباتی سیاسی

ثبات سیاسی و حاکمیت قانون با تعداد ورود گردشگران رابطه مستقیم دارد. در کشورهایی که مناقشات و بی‌ثباتی سیاسی وجود دارد صنعت گردشگری با وجود جاذبه‌های طبیعی یا فرهنگی رکود سنگینی را متحمل می‌شود. ایجاد احساس امنیت در یک کشور در جذب گردشگر تاثیر بسزایی دارد.

از مهم‌ترین عوامل ناامنی در یک منطقه

گردشگری و حوادث امنیتی همچون جنگ، تروریسم، جرم و ناآرامی‌های داخلی در مناطق گردشگری یا نزدیک به این مناطق تاثیر مستقیمی بر یکدیگر می‌گذارند. وقوع بی‌ثباتی سیاسی و ناپایداری سیاسی از مهم‌ترین عوامل ناامنی در یک منطقه تلقی می‌شود که منجر به ایجاد ذهنیتی منفی برای گردشگر شده و مانع سفر او به آن منطقه خواهد شد.

کاهش گردشگران در اثر وجود چنین موارد

وقوع جنگ، گسترش تروریسم، مقررات سختگیرانه در صدور ویزا، وجود تعارض ایدئولوژیک بین کشورها، موضوع تروریسم در عرصه جهانی، تشدید اقدامات گروه‌های بنیادگرا و شرایط داخلی رژیم‌های استبدادی و بی‌ثباتی سیاسی- امنیتی برخی کشورها از جمله چالش‌های بازار گردشگری محسوب می‌شود که منجر به آسیب‌های فراوان به صنعت گردشگری برخی کشورها و کاهش شدید ورود گردشگران خارجی به این کشورها می‌شود.

صدمات وارد شده به خاورمیانه و شمال افریقا

صنعت گردشگری در برخی کشورها به‌ویژه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تحت‌تاثیر بی‌ثباتی سیاسی و نبود یا کمبود حاکمیت قانون و همچنین حوادثی نظیر دخالت‌های نظامی، وقوع انقلاب، اختلافات قومی و مذهبی و گسترش خشونت در این کشورها قرار گرفته و صدمات گسترده‌ای بر این صنعت وارد کرده است.

اصلی‌ترین عامل کاهش جذب گردشگر

بی‌ثباتی سیاسی در کشورها، تظاهرات، اعتصابات و شورش‌هایی از سال ۲۰۱۱ در کشورهای مختلف عربی موجب آسیب جدی به صنعت گردشگری این کشورها و در مرحله بعد به صنعت گردشگری کل منطقه شده است.خشونت در یک جامعه اصلی‌ترین عامل کاهش جذب گردشگر محسوب می‌شود. زیرا حضور و وقوع خشونت در یک جامعه برای امنیت و سلامت افراد تهدیدی جدی خواهد بود.

کاهش ۸ درصدی گردشگران در ترکیه

فعالیت‌های تخریبی گروه تروریستی پ.ک.ک علیه دولت ترکیه لطمات بسیاری به صنعت گردشگری این کشور وارد آورده و بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ ورود گردشگران خارجی به ترکیه به میزان ۸ درصد کاهش یافته بود.

اعتراضات مدنی در مصر و کشته شدن ۱۳ گردشگر

در مصر اعتراضات مدنی و سیاسی علیه دولت حسنی مبارک موجب بی‌ثباتی سیاسی و ضربه به صنعت گردشگری مصر شد. طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بیش از ۱۲۰ حمله تروریستی به گردشگران خارجی انجام شد که به کشته شدن ۱۳ گردشگر و کاهش بیش از ۳۰ درصدی ورود گردشگران انجامید. در سال ۲۰۱۱ درآمد مصر از محل گردشگری در مقایسه با سال ۲۰۱۰ حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و تعداد گردشگران این کشور در سال ۲۰۱۱ حدود ۵ میلیون نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهش داشت.

کاهش گردشگری به علت وجود خشونت و کودتای نظامی

همچنین پس از سرنگونی دولت مصر توسط ارتش مصر میزان درآمدهای بازار گردشگری در سال ۲۰۱۳ با افت ۴۱ درصدی همراه بود که علت آن ادامه تنش‌های سیاسی، خشونت و کودتای نظامی ارتش بود و میزان درآمدهای بخش گردشگری مصر طی سال ۲۰۱۳ به کمتر از ۵/ ۹ میلیارد دلار رسیده است.

تاثیرات منفی بر گردشگران در اثر وقوع جنگ

وقوع جنگ و بی‌ثباتی سیاسی بر گردشگران تاثیرات بسیار منفی می‌گذارد و با توجه به آسیب‌های روحی و جسمی که به گردشگران وارد می‌شود آژانس‌های مسافرتی و دولت‌ها به گردشگران پیشنهاد سفر به کشورهای درگیر جنگ یا جنگ‌زده را نمی‌دهند.

از جمله کشورهایی که بیشتر در حال جنگ و اعتراضات میباشند

کشورهای سوریه، افغانستان، عراق، لیبی، سودان، یمن و بسیاری از کشورهای خاورمیانه در بیشتر زمان‌ها درگیر جنگ‌های نظامی، حملات تروریستی یا اعتراضات داخلی هستند که سفر به این کشورها را با درجه بالایی از خطر مواجه می‌کند و بر نتایج گردشگری تاثیر می‌گذارد.

اختلال در خطوط هواپیمایی در کشور های در حال جنگ

با توجه به اینکه متداول‌ترین شکل سفر برای حمل‌و‌نقل گردشگران در سفرهای بین‌المللی استفاده از خطوط هوایی است، بروز درگیری‌های جنگی در یک کشور منجر به اختلال در خطوط هوایی کشور درگیر جنگ می‌شود و این امر ضربه سهمگینی بر بازار گردشگری این کشور وارد می‌کند.

ضرر برگشت ناپذیر اختلال در خطوط  هواپیمایی

این اختلال ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها به‌طول بینجامد که این امر منجر به از دست دادن بخش بزرگی از گردشگران خارجی و داخلی خواهد شد و در برخی از مواقع این ضرر برگشت‌ناپذیر است.

۱۵ درصد درآمد مصر از صنعت گردشگری

تا قبل از شروع درگیری‌های داخلی درمصر حدود ۱۵ درصد از درآمد این کشور به بخش گردشگری اختصاص داشت و با شروع درگیری‌های داخلی به مدت دو سال فعالیت‌های خطوط هوایی این کشور بسیار محدود شده و گاهی کاملا تعطیل شده بود.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید