هتلداری از تعطیلی تا ضرر میلیاردی

همزمان با شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ و اعلام قرنطینه خانگی در ایام عید نوروز ۹۹ وزارت میراث فرهنگی نیز بایستی تلاش می‌کرد تا وضعیت فعالان صنعت گردشگری را به یک نقطه ایده آل برساند چون بسیاری از آنها ضرر کرده بودند و ایام عید منتظر بودند تا این ضررها جبران شود اما درست در همین ایام اعلام شد که همه باید در خانه بمانند و کسی به جایی سفر نکند.

هتل‌ها نیز برای مدتی تعطیل بودند چون از نظر ستاد کرونا مراکز اقامتی و هتل‌ها جزو مشاغل پر خطر محسوب می‌شدند. بنابراین در ایام عید تنها برخی از آنها باز بودند آن هم با این توجیه که برخی از افراد برای مأموریت به استانی می‌روند و باید مراکز اقامتی برای این افراد باز باشد.

در این میان بسیاری از هتل‌ها بسته شدند به این دلیل که مسافر نداشتند و باز بودن آنها توجیه اقتصادی نداشت. بدتر اینکه هتلداران نمی‌دانستند تا چه زمانی این وضعیت ادامه خواهد داشت. پس از عید دستور بازگشایی هتل‌ها با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط بهداشتی داده شد اما باز هم خیلی از هتلداران به دلیل نبود توجیه اقتصادی، حاضر به بازگشایی هتل‌ها نشدند. این وضعیت هنوز هم ادامه دارد به خصوص در شهرهای کوچک. چون هتلدار می‌بایست حقوق کارکنان و مواد مصرفی هتل و هزینه انرژی را می‌پرداخت.

به عنوان مثال هنوز در شهر مشهد حدود ۴۰ درصد هتل‌ها به وضعیت سابق برنگشته اند. هر زمان نیز که ایام تعطیلات وجود داشت، هتل‌ها باز هم سطح اشغال زیادی نداشتند چون یا مسئولان می‌گفتند که مردم به سفر نروند و یا مردم خودشان حاضر به مسافرت نمی‌شدند مگر تعداد اندکی.

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور خرداد ماه سال ۹۹ گفته بود: غیر از کیش، آذربایجان شرقی و برخی استان‌های شمالی، ضریب اشغال سایر هتل‌ها در استان‌های دیگر کمتر از ۵ درصد است. یک‌هزار میلیارد تومان از کاهش درآمد مربوط به ماه اسفند و ۲ هزار میلیارد مربوط به فروردین و ۱۵۰۰ میلیارد از کاهش درآمد نیز مربوط به اردیبهشت بوده است. در ۲۰۷۰ هتل و هتل‌آپارتمان زیرمجموعه جامعه هتل‌داران، ۷۵ هزار کارمند به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند که با از دست رفتن درآمد هتل‌ها، پرداخت حقوق این افراد با مشکل مواجه شده است.

این را به اشتراک بگذارید!