ویروس کرونا با «اقتصاد جهان» چه می‌کند؟

ویروس «کرونا» با «اقتصاد جهان» چه می‌کند؟

ویروس «کرونا» با «اقتصاد جهان» چه می‌کند؟

ویروس کرونا آسیب های جدی به اقتصاد میزند

اقتصاددان‌ها اطمینان دارند که شیوع ویروس کرونا , اثرات دور از شوخی بر اقتصاد تمام عالم خواهد داشت . هنوز در رابطه میزان آن اطمینانی نیست البته دومی اقتصاد بزرگ عالم در شروع سال جدید چینی , همین حال هم آسیب‌های بدون شوخی چشم است .

آمار جدید چین از کشته شدگان از طریق این ویروس

«طاعون قرن» ممکن است مناسب‌ترین عبارتی باشد که تا کنون برای تعریف شیوع ویروس کرونا به فعالیت گرفته شده‌است . چین روز یک‌شنبه گزارش بخشید که ۱۵ نفر دیگر نیز از ویروس کرونا جان‌شان را از دست داده‌اند و تلفات این ویروس به ۵۶ نفر رسیده است .

آمار کل مبتلایان به این بیماری

همینطور یک نفر هم در شهر شانگهای به‌این ویروس در گیر شده‌است . تا شنبه ۶۸۸ نفر به‌این ویروس دچار شده بودند البته دولت چین صبح یک شنبه اذعان کرد که تعداد کل مبتلایان به کرونا , به یک هزار و ۹۷۵ نفر رسیده است .

البته این طاعون , با اقتصاد سال ۲۰۲۰ در عالم چه می‌کند؟

نیویورک‌تایمز می‌نویسد : «بازارها به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران با افت ناگهانی مواجه شدند . تعطیلات سال نوی چینی در پیش است و مغازه‌داران به دلیل این ویروس در منزل خواهند ماند . اقتصاددانان می گویند که اثرات احتمالی این ویروس بر اقتصاد , هنوز روشن نیست . »

زیان گسترده اقتصادی در سراسر عالم

مبتنی بر گزارش نیویورک‌تایمز , شیوع این بیماری مهلک در چین , رویش اقتصادی دومی اقتصاد بزرگ دنیا را پایین تاثیر قرار داده است و همینطور سبب خوف از چشم‌انداز اقتصاد دنیا در صورت شیوع این بیماری شده‌است . بازارهای مالی در آسیا روز پنج شنبه افت شدید داشتند که سردمدار آن هم بازار سهام چین بود ; چرا‌که سرمایه‌گذاران تاثیرات بالقوه شیوع این ویروس را در لحاظ گرفته بودند .

مختل شدن اقتصاد جهانی در اثر بیماری کرونا

بر طبق گزارش واشنگتن‌پست , بورس‌های آمریکایی هم به شیوع ویروس کرونا برخورد نشان دادند . این نشریه آمریکایی می‌نویسد : «وال‌استریت روز پنج شنبه لغزش داشت ; به دلیل هراس از این که تلاش‌ها برای کاهش ویروس مرگ آور در چین می تواند اقتصاد جهانی را مختل نماید . »

کاهش قیمت نفت در اثر این ویروس

شاخص صنعتی داوجونز در وال‌استریت بعداز قرنطینه شدن مردمان در شهر ووهان , در حدود ۲۰۰ واحد پایین ریخت . قیمت‌های نفت هم به جهت پیش‌بینی معامله‌گران از ساکن شدن مجدد در اقتصاد دنیا کاهش یافت .

افت شاخص های چینی

فقط در یک شب شاخص چینی CSI۳۰۰ بیشتراز ۳ درصد پایین ریخت . شاخص هنگ‌سنگ هم بیش تر از ۱ . ۵ درصد افت کرد . صفحه های تجاری عالم در دو روز انتها معاملات جهانی به دلیل ضرر به بازارهای اروپا و ایالات متحده , سراسر قرمز رنگ بودند .

آسیب پذیری اقتصادی چین

«اسوار پراساد» , اقتصاددان و مدیریت کهن صندوق بین‌المللی پول در چین می گوید : «این نقص‌ در قوانینی پیش آمده که رویش اقتصادی چین آسیب پذیر است . متاسفانه این حادثه , راه و روش مثبت مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را که به دلیل توافق تجاری با ایالات متحده نو ساخت شده بود , از فی مابین میبرد . ارتقا شیوع این بیماری گنجایش ذیل تاثیر قرار دادن مسافرت , تجارت و زنجیره عرضه در خارج از آسیا را هم دارااست . این ویروس قادر است تاثیرات مخربی بر اقتصاد دنیا داشته باشد ; به این دلیل که آسیا اکنون پیش‌برنده حیاتی پرورش اقتصاد عالم است . »

ضرر شرکت های بزرگ و کمپانی ها در ووهان چین

برخی از شرکت‌های بزرگ هم ضرر دیده‌اند . بر پایه ی گزارش تارنما «۲۴/۷ وال‌استریت» ; کمپانی «جنرال موتورز» که کارگاه بزرگ تولیدی در شهر ووهان چین داراست , روز آدینه با افت ۱ . ۶ درصدی سهامش مواجه شد . این به معنای از دست رفتن ۷۵۰ میلیون دلار از قیمت این مجموعه است .

بستن پارک های دیرنی لند

کمپانی «والت‌دیزنی» هم اذعان کرد که پارک‌های دیزنی‌لند را در شانگهای می‌بندد . بعداز این خبر , سهام دیزنی ۱ . ۵ درصد افت کرد . این اتفاقات , به معنای خسارت ۳ . ۸ میلیارد دلاری در بازار سرمایه این مجموعه است .

اخلال بدون شوخی در زنجیره عرضه متاع

چالش ویروس کرونا صحیح در وقتی صورت گرفت که هر سال صدها میلیون نفر از مردمان چین برای تعطیلات سال جدید و جشن‌های خانوادگی به زادگاه‌شان مهاجرت می نمایند .

 ساختن قرنطینه‌ در شهر ووهان

قرنطینه‌ای که اکنون در ووهان , یکی‌از شهرهای چین تولید شده , صحیح در وقتی بود که هزینه‌های متعددی برای ایرلاین‌ها , خطوط ریلی , هتل‌ها , رستوران‌ها و دیگر بخش‌های مشتری محور صورت گرفته بود و مقامات دولت چین در پی بسط آن بودند .

 عقیده جورج گاجاندرو از این ویروس

«جورج گاجاندرو , سفیر دیرین مکزیک در چین میگوید : «این واقعه نمی‌توانست در وقتی بدتر از این چهره دهد . »

شهر ووهان راس عرضه کالاهای الکترونیکی

شهر ووهان , هاب حمل‌ونقلی برای کالاهای داخلی چین است . این شهر تحت عنوان راءس عرضه کالاهای الکترونیکی , دارویی و خودروسازی شناخته میشود .

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید