کاخ گلستان راس اندیشکده هنر قاجار |فعال سازی راس مطالعات تخصصی هنر قاجار

کاخ گلستان راس اندیشکده هنر قاجار

نائب رئیس فرهنگی کاخ گلستان از فعال سازی راس مطالعات تخصصی هنر قاجار در گلستان تا سال آتی خبر اعطا کرد .

برگزاری جلسات در مورد هنر قاجار

به نقل از ایسنا , سامان خلیلیان در جلسه‌ی بررسی «اصالت پرتره اسم و رسم میرزا تقی خان امیرکبیر» که هم زمان با روز پژوهش در موزه مردم‌شناسی  گلستان برگزار شد , به ساختار و تشکیلات راس مطالعات تخصصی هنر قاجار اشاره نمود و با اشاره به برگزاری جلسات و رایزنی‌های صورت گرفته در‌این کاخ جهانی , از فعال سازی این راس در سال آتی خبر بخشید .

اندیشکده قاجار در مسیری راهگشا

وی بابیان اینکه این راس به تعبیری تحت عنوان منزل اندیشمندان قاجار اجرای نقش مینماید , خاطر نشان نمود : ‌ در چشم‌انداز اجرایی و پژوهشی این راس , مطالعات هنری عصر قاجار به صورت متمرکز و دارای انسجام سوق دهی می گردند . از سمت دیگر با اعتنا به داشتن ظرفیت‌های مطالعاتی و اثر ها منحصربفرد در کاخ گلستان , اندیشکده قاجار حتما مسیری صحیح و راهگشا برای دانشمندان و هوا داران به مطالعات زمان قاجار خواهد داشت .

ارائه پروژه های پژوهشی دراین کاخ

خلیلیان همینطور از ارائه‌ی مهم‌ترین پروژه‌های مطالعاتی و پژوهشی به وسیله دفتر کار پژوهش کاخ دراین نشست خبر اعطا کرد و ادامه داد : پروژه مورخ شفاهی این کاخ کامل شدن شد که در جلد نخستین آن , رویدادهای تاریخی سال‌های معاصر درین این موسسه جهانی پوشش داده شده‌اند .

کاخ گلستان از یک پایگاه حکومتی تا یک راس فرهنگی

وی توضیح بخشید : حیات  گلستان در دهه‌های چهل , پنجاه , شصت و هفتاد که زمان پهلوی , روزهای انقلاب اسلامی , سال‌های مبارزه اجباری ( تمهیداتی که در زمینه ی حفاظت اثر ها و اشیای این موسسه در آن عصر تامل شده‌است ) , سیاست‌های فرهنگی ده سال هفتاد و روندی از مورخ که در غایت کاخ گلستان را از یک پایگاه حکومتی به یک راس به طور کامل فرهنگی تبدیل کرد ,در جلد نخستین مورخ شفاهی کاخ گلستان بررسی شده‌اند .

بررسی پرتره مشهور امیر کبیر

در‌این نشست رضا کسروی به بررسی ا‌لقاب و پرتره‌های میرزاتقی خان امیرکبیر پرداخت و زمینه اصالت پرتره مشهور امیرکبیر در نگارخانه کاخ گلستان که دعوا اصالت آن از زوایای هنری و تاریخی بیان شده بود , بررسی شد .

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید