کاهش قیمت بلیت هواپیما و تقاضای ۷۰ درصدی ابطال بلیت

کاهش قیمت بلیت هواپیما و تقاضای ۷۰ درصدی ابطال بلیت

کاهش هزینه بلیت هواپیما و تقاضای ۷۰ درصدی لغو بلیت

لغو ۹۰ درصد پروازهای داخلی

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی با اعلام این خبر که بیش از ۹۰ درصد پروازهای خارجی در مسیر مشهد لغو شده است گفت: افت شدید قیمت بلیت هواپیما احتمال لغو برخی پروازها را تقویت کرده است.

کاهش مسافر و خسارت به شرکت های هواپیمایی

مجید فرقانی افزود: با توجه به افت شدید قیمت بلیت هواپیما که ناشی از کاهش چشمگیر تقاضاست، شاهد وارد آمدن خسارت به شرکت‌های هواپیمایی هستیم.

احتمال لغو کلی پرواز هابه علت مقرون به صرفه نبودن

وی ادامه داد: کاهش تقاضا باعث شده است بلیت پروازهایی که طبق مصوبه سازمان هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی بطور مثال ۹ میلیون ریال است، هم اکنون ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار ریال به فروش برسد.فرقانی گفت: ادامه روند کاهش قیمت بلیت هواپیما احتمال لغو پروازها را به دلیل مقرون به‌صرفه نبودن درپی دارد.

۱۰۰ هزار دلار برای هر ساعت پرواز

فرقانی با بیان اینکه نرخ تمام‌ شده جابه‌جایی هر مسافر چندین برابر قیمت کنونی بلیت هواپیماست افزود: طبق برآوردهای سازمان‌های متولی، هر ساعت پرواز ۱۰۰ دلار هزینه دارد که این میزان در مسیرهای بین‌المللی متفاوت و بیشتر است.

خسارت های جبران ناپذیر پروازها

وی ادامه داد: با توجه به لیست هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر شرکت‌های هواپیمایی شامل قطعات، سوخت، خدمات فرودگاهی و امثال آن، افت شدید قیمت بلیت هواپیما خسارات جبران‌ناپذیر وارد کرده است.

۷۰ درصد مردم سفرهای خود را لغو میکنند

روزانه ۱۸۰ پرواز ورودی و خروجی در روزهای غیرپیک در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد انجام می‌شود.هم اکنون ۳۳۰ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در استان خراسان رضوی فعالیت دارد که بیش از ۶۰ درصد آنها در مشهد دایر است.بیش از ۷۰ درصد مردم متقاضی ابطال خدمات سفر خود هستند

ابطال خدمات مسافرتی توسط مردم

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفت: آنچه اکنون با آن مواجهیم، نشان‌دهنده این است که حداقل بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم متقاضی ابطال خدمات خود هستند.

درصد ابطال تورهای نوروزی و پروازهای از قبل خریداری شده

مجید فرقانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص درصد لغو خدمات سفر در استان با شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: هنوز نمی‌توان درصدی را در این‌باره مشخص کرد؛ چراکه تعداد مراجعان برای استرداد آن‌قدر زیاد است که آژانس‌ها با حجم زیادی از مراجعه مواجه شدند و اگر بخواهیم آماری بگوییم، تا انتهای این هفته می‌توان درباره درصد ابطال تورهای نوروزی و یا پروازهای از قبل خریداری شده برای نوروز عددی ارائه داد. اما آنچه اکنون با آن مواجهیم، نشان‌دهنده این است که حداقل رقمی بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم متقاضی ابطال خدمات خود هستند.

مردم برای استرداد وجه خدمات مسافرتی خود کمی صبر کنند

وی درباره دستورالعمل ساز و کار «لغو سفر» و ابلاغ آن به آژانس‌های مسافرتی سطح استان، ضمن اشاره به این که اکنون شرایط اضطرار اعلام شده است، بیان کرد:  در قراردادهای تور، بندی داریم که به آن «شرایط اضطرار» می‌گویند و طبق این بند اکنون چنین شرایطی اعلام شده و اگر کسی بخواهد اقدام به ابطال کند، دفاتر خدمات مسافرتی بدون هزینه باید این ابطال را انجام دهند.

ابطال تا تاریخ مشخص بدون جریمه

در بحث بلیت نیز سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ کرده که مراجعه مسافران برای ابطال باید پاسخ داده شود و بدون جریمه ابطال صورت گیرد. اما موضوعی که وجود دارد این است که سازمان هواپیمایی کشوری تاریخی را معین کرده که از آن تاریخ، کسانی که بلیت خریداری کردند، می‌توانند این کار را انجام دهند و متاسفانه مردم به این تاریخ‌ها توجهی نکرده و همه برای باطل کردن بلیت خود مراجعه می‌کنند.

زیان غیر قابل پیش‌بینی تاسیسات گردشگری در انتشار ویروس کرونا

وی در خصوص برآورد میزان خسارت آژانس‌ها و دیگر تاسیسات گردشگری تصریح کرد: به عقیده من عدد و رقم دادن در این مورد هنوز زود به نظر می‌رسد؛ اما به واقع ضرر و زیان بسیاری به طور کلی در صنعت گردشگری ایجاد شده که بخشی از تاسیسات این حوزه آژانس‌ها، هتل‌ها، اماکن پذیرایی هستند و همچنین افرادی که خدمات وابسته را ارائه می‌دهند همچون راهنمایان تور، صاحبان ماشین‌های توریستی، اتوبوس‌ها و تمام مواردی که به نوعی به صنعت گردشگری وابسته بودند.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید