کاهش ۶۸ درصدی برگزاری نمایشگاه‌های تجاری در ۲۰۲۰

انجمن جهانی صنعت نمایشگاه‌ها تاثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر میزان درآمد حاصل از برگزاری نمایشگاه‌ها در سال ۲۰۲۰ را کاهش ۶۸ درصدی اعلام کرده است که ضمن به خطر انداختن ۴/ ۲ میلیون شغل حدود ۳۷۰ میلیارد دلار از محصولات نمایشگاهی در سال ۲۰۲۰ ارائه نشده است.

این در حالی است که این انجمن در اوایل سال ۲۰۲۰ برآورد خود از میزان کاهش درآمدی برای کل سال را ۳۹ درصد ارزیابی کرده بود. همچنین در ابعاد منطقه‌ای نیز سهم درآمدی آمریکای جنوبی در برگزاری نمایشگاه‌ها تنها ۲۳ درصد از درآمد ۲۰۱۹ را شامل شده است که این رقم برای خاورمیانه و آفریقا حدود ۲۴ درصد، منطقه آسیا و اقیانوسیه ۲۷ درصد، اروپا ۳۲ درصد و در آمریکای شمالی حدود ۳۶ درصد بوده است.

این ارقام نشان‌دهنده کاهش چشمگیر درآمد مناطق ناشی از عدم برگزاری حضوری نمایشگاه‌ها در زمان همه‌گیری کرونا است. برگزاری نمایشگاه‌ها تاثیر مستقیمی بر بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه بازار گردشگری دارد که علاوه بر محور نمایشگاهی همچون محل برگزاری، برگزارکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات تمامی بخش‌های اقامتی، رستوران‌ها و حمل‌ونقل را نیز شامل می‌شود. نمایشگاه‌ها به‌عنوان زیرمجموعه گردشگری رویداد و تجاری یکی از منابع مهم درآمد کشورهای برگزارکننده به‌شمار می‌آید که سهم آن در کل مجموعه گردشگری حدود ۱۳ درصد است.

برگزاری نمایشگاه‌ها منجر به جذب گردشگران بسیاری از سراسر جهان می‌شود که طی سال‌های اخیر به منبع مهم رقابت بسیاری از کشورها تبدیل شده است و برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها سود سرشاری از دایر کردن نمایشگاه‌ها و حضور توریست‌ها در این نمایشگاه‌ها به‌دست آورده‌اند. باتوجه به در نظر گرفتن تمامی این بخش‌ها حداقل ۲۲۴ میلیارد دلار از کل محصولات مربوط به نمایشگاه در سال ۲۰۲۰ مورد استفاده قرار نگرفت که این کاهش درآمدی برای آمریکای شمالی ۹۰ میلیارد دلار، اروپا ۷۳ میلیارد دلار و در منطقه آسیا و اقیانوسیه معادل ۵۲ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید