کرونا ،سه هزار میلیارد تومان به گردشگری ایران ضرر زد

کرونا

ضرر ۳هزارمیلیارد تومانی به صنعت گردشگری از کرونا

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برآورد حداقلی ما، ضرر سه هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری از کرونا است که به دولت نیز اعلام کردیم.

لغو صد درصدی تورهای نوروزی

ولی تیموری گفت: تقریبا صد درصد تورهای نوروزی امسال لغو شد و اخباری که از سفر مردم حکایت دارد سفر گردشگر نیست؛ بسیاری از این افراد به خانه اقوامشان رفتند که از نظر ما سفر گردشگر محسوب نمی شود.

ضرر به صنعت گردشگری و عوامل وابسته آن

وی افزود: بر اساس برآورد ما صنعت گردشگری به دلیل شیوع کرونا دست کم حدود سه هزار میلیارد تومان ضرر می کند و این میزان ضرر برای حدود سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت تمام افراد و بخش هایی است که به صنعت گردشگری وابسته هستند. البته این این میزان ضرر کلی و حداقلی محاسبه شده است.

از جمله تسهیلات دولت برای حمایت قشر آسیب پذیر

تیموری در ادامه درباره تسهیلات دولت درباره کمک به صاحبان صنعت گردشگری گفت: به تعویق افتادن پرداخت قبوض آب و برق هتل‌ها و دیگر مراکز گردشگری و حق بیمه کارکنان این مراکز از جمله تسهیلاتی است که دولت برای حمایت از این قشر در نظر گرفته است.

تسهیلات بلاعوض و یا با سود صفر درصد

وی درباره تسهیلات ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت در دوران کرونا گفت: صنعت گردشگری و صنایع دستی  نیز شامل این تسهیلات می شود، بخشی از این تسهیلات بلاعوض است و بخشی دیگر با سود صفر درصد در اختیار  صنایع گردشگری و صنایع دستی قرار می‌گیرند.

برنامه های حمایتی بیشتر دولت

تیموری با اشاره به تعدیل نیرونی انسانی برخی از صنایع وابسته به گردشگری گفت: ما اختیار جلوگیری از این کار آنها را نداریم، اما تعدیل نیرو در این دوران کار اخلاقی و انسانی نیست و دولت درصدد است، برنامه‌های حمایتی بیشتری برای کمک به این صنایع در نظر بگیرد.

تعطیلات یک هفته ایی بعد از شکست کرونا

وی درباره تعیین زمانی برای مسافرت مردم پس از بازگشت کشور به شرایط عادی گفت: ستاد ملی کرونا و دولت با این طرح کاملا موافق هستند، تا برای بازگشت نشاط به جامعه و کمک به صنعت گردشگری این اتفاق بیافتد. ولی مساله اصلی تعیین زمان این تعطیلی است، چون هنوز معلوم نیست چه زمانی شرایط کشور از وجود عادی می شود.تیموری افزود: قطعا تعطیلات یک هفته ای برای مسافرت در نظر گرفته می‌شود.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید