کروناویروس در ایران تاکنون جان پنج نفر را گرفته

کروناویروس در ایران تاکنون جان پنج نفر را گرفته

مروری بر تمهیدهای ورودی و خروجی گردشگری در جریان کرونا

کروناویروس گردشگری را تحت تاثیر قرار داد

با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونای جدید در منطقه خاورمیانه، فعل و انفعال‌های گردشگری نیز در این منطقه تحت تاثیر این مساله جدید جهانی قرار گرفته است.

قطعی شدن ۲۸ نفر به کروناویروس

وزارت بهداشت اعلام کرده است: شمار افراد مشکوک به کروناویروس(تا لحظه انتشار این گزارش)  به ۷۸۵ نفر، رسیده و ابتلای ٢٨ نفر به این ویروس تایید قطعی شده است.

جان باختن ۵ نفر در اثر ابتلا به این ویروس

کروناویروس در ایران تاکنون جان پنج نفر را گرفته و به شهرهای قم، تهران، گیلان و اراک سرایت کرده و موارد مشکوکی در ایلام و همدان شناسایی شده است.رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرده است:‌ بیشتر موارد جدید مبتلا به کووید ۱۹ یا ساکن قم هستند یا سابقه سفر به قم را دارند.

پنهان نگه داشتن سایر کشورها از فوتی های کروناویروس

در این میان، برخی کشورهای منطقه نیز درباره پروازهای ورودی به کشورشان از ایران، حساس شده، اطلاع‌رسانی‌هایی هم کرده‌اند. هرچند که همین کشورها در قبال مشاهده مبتلایان به ویروس کرونای جدید در کشورهایی چون امارات متحده عربی که حتا گفته می‌شود مورد فوتی هم داشته که از رسانه‌ها پنهان نگاه داشته شده است، چنین رفتاری بروز ندادند.

مشکوک بودن یک زن لبنانی به این ویروس

اما به هر حال، ترکیه اعلام کرد تدابیر کنترلی سختگیرانه‌ای را در قبال مسافران ایرانی به اجرا گذاشته، عراق بای مدت سه روز مرزهایش را بست، کویت نیز واکنش تقریبا مشابهی داشت، وزیر بهداشت لبنان هم اعلام کرد، نخستین مورد مکشوف ابتلا به ویروس کرونا در این کشور یک زن لبنانی است که پیش از این در قم بوده و باهواپیما از ایران به فرودگاه بیروت وارد شده است.

مبتلا شدن یک زن ۳۰ ساله در حین برگشت به کانادا

روزنامه ایندیپندنت به نقل از مقامات بریتیش کلمبیا در کانادا نیز نوشته است: ششمین مورد ابتلا به ویروس یک زن حدود۳۰ساله است که هفته گذشته پس از سفر به ایران به کانادا بازگشته بود.

محدود شدن رفت و آمد به حرم معصومه

در عین حال، پس از مشاهده نخستین مبتلایان ایرانی به ویروس کرونای جدید در شهر قم، دکتر جهانپور – رییس کمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با کروناویروس – با توجه به جایگاه مذهبی این شهر و ترددهایی که به این انگیزه انجام می‌شود، گفت: پیشنهاد محدود کردن موقت رفت و آمد به حرم مطهر حضرت فاطمه معصوم (س)، مسجد جمکران و سایر اماکن زیارتی و محل تجمع در شهر قم، ارائه شده و امیدواریم که با پیگیری و ابلاغ استانداری قم، این موضوع عملیاتی شود.

لغو تمامی اردوهای زیارتی

توصیه وزارت بهداشت، لغو اردوهای سیاحتی وزیارتی دانشجویی و دانش‌آموزی و همچنین لغو تمامی سمینارها و همایش‌ها در شهر قم تا اطلاع ثانوی است و این موضوع به اطلاع نهادهای ذی ربط رسیده است.

وجود کروناویروس در بیشتر کشورها

کرونا تا به حال شهروندان کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، هنگ کنگ، تایوان، فرانسه، ایران و فیلیپین را به کام مرگ کشیده است. ایران با برخی از این کشورها از جمله چین، مالزی، هنگ کنگ و روسیه در تعامل اقتصادی و توریستی است اما به جز چین تا کنون درباره سایر کشورهای مبتلا به این ویروس و کنترل مرزهای زمینی و هوایی، تدابیر کنترلی جدی را اطلاع‌رسانی نکرده است. فقط اعلام شده در فرودگاه بین‌المللی تهران دوربین‌های حرارتی برای کنترل مسافران نصب شده است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید