کرونا آب کانال های ونیز را شفاف کرد

کرونا آب کانال های ونیز را شفاف کرد!

اثرات کرونا در ونیز

همه‌گیری ویروس کرونا اثرات جانبیِ غیرمنتظره‌ای در ونیز داشته است و کانال‌هایی که معمولاً گل‌آلود و کدر بودند، به آبراهه‌هایی شفاف و زلال تبدیل‌شده‌اند، به‌طوری‌که می‌توان شنا کردن ماهی‌ها را در آن‌ها مشاهده کرد.

توقف ناگهانی صنعت گردشگری ایتالیا

به گزارش “ای‌بی‌سی‌نیوز“، زمانی که تعداد موارد ابتلا به کرونا ویروس سیر صعودی و پرسرعتی گرفت، صنعت گردشگری ایتالیا توقفی ناگهانی را تجربه کرد، اما آن دسته از گردشگرانی که این کشور مانده بودند، تصاویری از کانال‌های کمترافیک شهر ونیز را به اشتراک گذاشته‌اند.

شفاف بودن آب کانال ها

قوها حالا با آرامش در آب‌های این کانال‌ها شنا می‌کنند و حتی در بندرها دلفین هم مشاهده‌شده است.به گفتهٔ پیِرپائولو کامپوسترینی، مدیر کنسرسیوم تحقیقات عملی بر روی سیستم تالاب ونیز، این شفافیت به معنای کیفیت بهترِ آب نیست، چراکه به خاطر کمبود ترافیک و ته‌نشینی رسوبات موجود در آب است. البته دمای پایینِ آب هم در این پدیده نفش دارد.

بهبود کیفیت هوا و نبود آلاینده شیمیایی

در دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد، ترکیبات ارگانیک سنتز کمتری با کربن دی‌اکسید انجام می‌دهند و برای انجام این واکنش دما باید از ۱۶ درجه بیشتر شود. البته بهبود کیفیت هوا کاملاً مشهود است، چراکه تمام آلاینده‌ها در این روزها به کمترین حد خود رسیده‌اند، هرچند برای اطمینان بیشتر باید تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی هم انجام شود.

شادمانی ونیزی ها از زلال بودن آب

در بحبوحهٔ این بحران، این آب زلال مهلت کوتاهی برای یک شادمانی کوچک برای ونیزی‌هاست. تنها در همین چند ماه گذشته، بالاترین حد مد در طول ۵۰ سال گذشته را تجربه کرده بودند که خسارات زیادی به این شهر تاریخی وارد کرده بود.

بحرانی بودن این کشور از نظر کرونا

ایتالیا این روزها با نزدیک به ۶۰ هزار مورد، بعد از چین رتبه دوم را در جدول کشورهای آلوده به کرونا از آن خودکرده است و تعداد مرگ‌ومیر در این کشور از چین هم بیشتر شده است. تا به امروز (۴ فروردین) بیش از ۵۴۰۰ مورد مبتلابه کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند و وضعیت این کشور بحرانی شده است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید