کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند

کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند|

کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند

ارتباط گردشگری ایران و تاجیکستان

وزیر میراث‌فرهنگی , توریسم و صنایع‌دستی اعلام‌کرد : «با اعتنا به اشتراکات فرهنگی گسترده در میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان , ارتباط ها توریسم در میان دو سرزمین می بایست در بالاترین مرحله باشد . »

گزارش خبرنگار از سفر دکتر علی اصغر مونسان به تاجیکستان

به‌گزارش خبر نگار میراث‌ آریا , دکتر معالج علی‌اصغر مونسان ۵ بهمن ۹۸ در دیدار با نظام‌الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران بابیان این مقاله تصریح کرد : «چندی پیش برای کمپانی در اجلاس اکو به تاجیکستان مسافرت کردم که به نظرم مسافرت مضاعف نیکی بود و در هجرت بدین مملکت به‌واسطه اشتراکات فرهنگی مضاعف گسترده در بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان شرم کردم در کشور‌ایران هستم . »

افزایش گردشگری بین دو کشور ایران و تاجیکستان

وی خاطر نشان نمود : «با تلاش‌های رئیس ها جمهور دو مرز و بوم فعلا مرحله ارتباط ها کشور ایران و تاجیکستان روبه به ارتقاست و با اعتنا به مشترکات فرهنگی فراوان دوچندان فی مابین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان ارتباط ها توریسم دو مرزو بوم می بایست در بالاترین تراز باشد ; یقین دارم می بایست ویزا در بین دو مرزوبوم کنسل شود و وضعیت راحت‌تری برای هجرت گردشگران این دو سرزمین آماده شود . »

مزیت های وجود توریسم بر ملت ها

وزیر میراث‌فرهنگی , توریسم و صنایع‌دستی خطاب به سفیر تاجیکستان در کشور‌ ایران اعلام‌کرد : «سلام من را به رئیس‌جمهور تاجیکستان برسانید ; یقین ما بر این است که توریسم از سیاست جداست ; توریسم علاوه بر کارکردهای اقتصادی راهکاری برای بخشندگی , صلح , رفاقت , آشتی و قربت ملت‌هاست . »

ایران تجربیات خویش را در اختیار تاجیکستان میگذارد

پزشک مونسان طولانی تر کرد : «در حوزه جستجو و بازسازی اثر ها تاریخی , تهیه و تنظیم پرونده‌های مشترک ثبت جهانی , در حوزه صنایع‌دستی و این آمادگی را داریم تا تجربیات خویش را در اختیار تاجیکستان در اختیار بگذاریم . »

۵۰۰هتل در حال ساخت برای توریست ها

وی خاطر نشان نمود : «ضمن این‌که در حوزه توریسم هم آمادگی انتقال این تجربیات را داریم . فعلا ۵۰۰ هتل در کشور ایران در اکنون احداث است البته در کنار آن ها احداث بوم‌گردی‌ها و هم احداث بوتیک‌هتل‌ها را به‌عنوان دو تجربه نو در حوزه تأسیسات و اقامتگاه‌های توریسم در فرمان فعالیت قراردادیم که موردپسند گردشگران داخلی و فرنگی نیز قرارگرفته است . »

کنسل شدن ویزا در کشور ایران و تاجیکستان

وزیر میراث‌فرهنگی , توریسم و صنایع‌دستی با تأکید بر کنسل ویزا دربین کشور ایران و تاجیکستان اعلام‌کرد : «حتی سفارش اینجانب است که کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند به این دلیل‌که اشتراکات فرهنگی متعددی دربین این کشورها موجود هست که آن‌ها‌را به نیز نزدیک می کند . » او ذکر کرد : «قدم نخستین برای کنسل ویزا مابین کشور‌ایران و تاجیکستان و کشورهای عضو اکو قادر است کنسل ویزا گروهی باشد ; ضمن اینکه اکنون برای ۹۰ مرز و بوم روادیدِ فرودگاهی صادر میکنیم . »

حضور سفیر تاجیکستان در ایران

سفیر تاجیکستان در کشور ایران هم در‌این نشست با ابراز خرسندی از دیدار با وزیر میراث‌ فرهنگی , توریسم و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد : «خیلی علاقه‌مند بودم که‌این ملاقات با شما صورت گیرد و روز جاری زیاد خرسندم که پیروز شدم در نشست با شما حاضر هستم ; اعتقادوباور دارم که شما دراین وزارتخانه شغل های بزرگی را انجام خواهید بخشید .

راه کارهایی برای تقویت توریسم بین دو کشور

نظام‌الدین زاهدی خاطر نشان کرد : «بسترهای متعددی برای تقویت و ارتقای مرحله توریسم دو مرزوبوم موجود است به دلیل آن که کشور‌ایران و تاجیکستان دارنده اشتراکات فرهنگی , تاریخی و شرعی متعددی با نیز میباشند و گویش و زبان مردمان دو مرزوبوم هم باهم مشترک است . »وی خاطر نشان کرد : «علاوه بر این مفاخر علمی و فرهنگی مشترک هم داریم که‌این مساله ایجاب می کند تا مرحله رابطه ها دو مرزو بوم خصوصاً در حوزه توریسم ارتقاء یابد . »

مورد حمایت قرار گرفتن گردشگری در تاحیکستان

سفیر تاجیکستان اعلام‌کرد : «گردشگری در تاجیکستان مورد حمایت دور از شوخی دولت است به‌طوری‌که واردات امکانات و ماشین‌آلات توریسم به‌این مملکت از کلیه مالیات‌ها معاف است . در حوزه توریسم نیازمند استعمال از تجربه ایرانیان هستیم و برای پذیرایی از سرمایه‌گذاران اهل ایران آمادگی بدون نقص داریم . »

استقبال تاجیکستان از ایران

وی خاطر نشان کرد : «بزرگی کشور‌ایران به بزرگی تمدن و میراث‌فرهنگی آن است و از اینکه بتوانیم ارتباط ها خویش را با کشور ایران توسعه و گسترش دهیم استقبال خوا‌هیم کرد . »

تدارک برنامه ها برای تقویت رابطه بین دو کشور

زاهدی یادآور شد : «به‌منظور تقویت رابطه ها در میان دو مرزوبوم برنامه‌های خیر را تدارک دیده‌ایم که از آن گزاره می‌توان به برگزاری نمایشگاه معماری و اثرها تاریخی شهر دو‌شنبه در تهران اشاره نمود ; ضمن اینکه سال ۲۰۲۱ سی‌امین سالگرد استقلال تاجیکستان است و برهمین اصل برنامه‌هایی را برای تقویت رابطه ها با کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران در حیث گرفته‌ایم . »

برگزاری چهارمین دوره فستیوال خوراک در اکو

نائب رئیس توریسم مملکت هم در‌این نشست با اشاره به همکاری‌های کشور ایران و تاجیکستان در حوزه توریسم اظهار‌کرد : «حسب توصیه پزشک معالج مونسان وزیر میراث‌فرهنگی , توریسم و صنایع‌دستی در اجلاس اکو در باب کنسل ویزا دربین کشورهای عضو اکو , زمینه کنسل ویزا گروهی با کشورهای عضو اکو را پیگیری می کنیم . » اما تیموری ادامه داد : «ضمن اینکه همین سال چهار‌مین فستیوال خوراک با حضور کشورهای عضو اکو در زنجان برگزار خواهد شد . » وی یادآور شد : «در همین ارتباط تور اپراتورهای فعال کشورهای عضو اکو در مهاجرت به کشور‌ایران از تهران , ساری و اردبیل مشاهده خواهند کرد . »

برگزاری مراسم عید نوروز ۹۹ در یکی از این شهرها

نائب رئیس توریسم اظهار کرد : «با انگیزه تقویت همکاری‌های فرهنگی و بسط توریسم فی مابین دو میهن , سفارش برگزاری مراسم نوروزگاه مشترک با حضور جمهوری اسلامی ایران , افغانستان و تاجیکستان را داریم که‌این مراسم در عید نوروز ۹۹ قادر است در یک کدام از شهرهای این سه مرز و بوم برگزار شود . »

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید