کشور‌ ایران و ایالات متحده , عاقبت نامشخص سایر الواح هخامنشیان

کشور‌ ایران و ایالات متحده , عاقبت نامشخص سایر الواح هخامنشیان
ایران و ایالات متحده , آخر و عاقبت نامشخص سایر الواح هخامنشی

بازگشت الواح هخامنشیان به ایران بعد از ۸۶ سال

جزو الواح هخامنشیان که ۸۶ سال پیش به صورت عیب گیری به ایالات متحده سپرده شد به صورت اقساط به مملکت بازگشته است و سرانجام ۱۷ هزار لوح دیگر هنوز معین نیست .

۱۷۸۳ قطعه از الواح هخامنشی

به نقل از تیم اجتماعی خبرگزاری عجم , در مورخ ۸ مهر این سال بود که بعد از ۸۶ سال , برگشت ۱۷۸۳ قطعه از الواح هخامنشی از مرزوبوم ایالات متحده به کشور ایران خبر ساز شد .

وجود ۱۷ هزار لوح در آمریکا

در دوره‌های متفاوت تنی چند از الواح هخامنشیان به باطن سرزمین رجوع البته کماکان تعداد متعددی از الواح هخامنشی که به ۱۷ هزار لوح میرسد کماکان در میهن آمریکاست . در اسفند سال ۱۳۱۱ در جستجو های انجام شده در تخت جمشید حدود ۵۰ هزار قطعه لوح گل‌نبشته هخامنشی کشف شد و برای تحقیق به دانش کده شرق شناسی شیکاگو به صورت امانت سپرده شد .

توقیف برخی از این الواح

در سالهای پیشین ۱۳۲۷ ( ۱۷۹ قطعه ) , ۱۳۲۹ ( ۳۷هزار قطعه ) و ۱۳۸۳ ( ۳۰۰ قطعه ) از این الواح وارد مرزوبوم شد و قرار بود مابقی آن هم وارد شود که به دلیل گلایه گروهی از کشور ایران که قصد داشتند این الواح را تحت عنوان غرامت بردارند توقیف شد .

صادر شدن فرمان رجوع به این الواح

البته در غایت بعداز ۱۴ سال پیگیری حقوقی در دادگاه های ایالات متحده , دادگاه خوب ایالات متحده رای به نفع کشور ایران بخشید و فرمان رجوع این الواح گرانبها به جمهوری اسلامی ایران صادر شد .

قرار داشتن فرهنگ های ایرانی در این لوح

کریستوفر وودز مدیر موسسه شرق شناسی دانش گاه شیکاگو که همراه با محموله الواح هخامنشی به کشور ایران آمده بود یقین داشت که کشور ایران در قبل مهد فرهنگ بوده است و دارنده مقررات خاصی بوده که بر روی این الواح مشخص و معلوم است .

کلیدی بودن این الواح

وودز برای رجوع مابقی الواح هخامنشیان به درون مملکت نیز پیمان اعطا کرد , که با اعتنا به این‌که این الواح زیاد کلیدی می‌باشند براین اساس بسته بندی آن دوران وقتی به ارتفاع میکشد و در ۳ تراز دیگر مایقی الواح هخامنشی به کشور‌ایران گشوده می‌گردد .

هخامنشیان جزء اصلی ترین فرهنگ های جهان

همان طور که میدانید جمهوری اسلامی ایران در عصر هخامنشی براساس اعلام دانشمندان و قرائن جانور یک کدام از اصلی ترین فرهنگ های دنیا بوده است و نقش فعال و انتخاب کننده‌ای در صحنه مورخ جهانی ساخت نموده است .

از جمله موضوعاتی که الواح به آن پرداخته

الواح یا این که گل نبشته های باروی تخت جمشید مرتبط با ۵۰۹ تا ۴۹۴ پیش از به دنیا آمدن و زمان پادشاهی داریوش بزرگ میباشند که به موضوعاتی از جمله طومار ها , ورقه ها اداری , دست نویس های یک کاتب , پاد شاه و دربار , شخصیت های تاریخی , مهرهای آرشیو , کارگران , کاتبان , تولی , مسافران و ایزدان پارس پرداخته است .

اصلی ترین موضوعات الواح در ۲۵۰۰ سال پیش

این الواح نشان می‌دهد که ایرانیان در ۲۵۰۰ سال گذشته برده داری نمی کردند و به کارگران براساس کاری که انجام داده اند مزد پرداخت می شده و یا این که  به زنان حق وضع حمل و به ازای هر فرزند پولی به قیم خانواده پرداخت می کردند .

کسب اطلاعات بیشتر با وجود الواح

مکیواستول برگ ( مدرس دانشکده شیکاگو ) که سال‌هاست روی الواح هخامنشی تحقیق مینماید , با اشاره به پژوهش ها خویش اعلام‌کرد : این الواح منابع جدید و تازه‌ای در رابطه گویش هخامنشیان از ایلامی و آرامی گرفته تا پارسی باستان بودند و داده ها کاملی از زمان هخامنشیان از فقرا و کارگران گرفته تا تجار , زنان و پادشاهان دربار و خدایان کشور ایران را در اختیار ما می‌گذاشتند .

اطلاعات عصر هخامنشیان و هند و مصر

در واقع می‌توان ذکر کرد این الواح در دوره‌های از نقطع ی عطف حکومت هخامنشیان می‌باشند و اطلاعاتی از حالت ارگان ها , موسسه‌ها و اداره ها عصر هخامنشیان را در اختیار ما میگذارند که از هند گرفته تا مصر را مشتمل بر میشود .

رمزگشایی مهر در روی این الواح

در بین این الواح ۶۵۰۰ لوح به لهجه ایلامی , ۸۵۰ لوح به لهجه آرامی , ۴۰۰۰ اثر مهر روی آن‌ها رمزگشایی شده‌است و ۲۵۰ نثر در رابطه لوح‌های آرامی خوانده و ایجاد شده‌است .

سرنوشت بقیه الواح ها

محمدحسن طالبیان , نائب رئیس ارثیه فرهنگی وزارت ارثیه فرهنگی , توریسم و صنعت های دستی مرزوبوم اظهار کرد : با دانش گاه باستان شناسی شیکاگو امریکا کماکان در هم اکنون مصاحبه هستیم و امید‌داریم سطح بعدی الواح هخامنشی نیز هرچه زودتر به مرز و بوم گشوده گردد .

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید