گردشگری حلال ظرفیت مهمی برای ایران است

گردشگری حلال ظرفیت مهمی برای ایران است

گردشگری حلال ظرفیت مهمی برای ایران است

افزایش گردشگری در شهر مسلمان اندونزی

اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است که در حوزه گردشگری از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و به‌عنوان یکی از کشورهای هدف همیشه مورد توجه بوده است.

همکاری ایران و اندونزی در بخش جذب گردشگر

ایران و اندونزی در حوزه جذب گردشگر اقدامات مشترکی را انجام داده‌اند و با توجه به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی ایران و اندونزی همکاری‌های این دو کشور در حوزه گردشگری می‌تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

فلسفه ی انتخاب شعار گردشگری اندونزی فوق العاده

اکتاوینو علیمودین سفیر اندونزی نیز بر علاقه‌مندی کشورش به توسعه گردشگری با ایران تأکید دارد. وی در مصاحبه ای می گوید:به دو دلیل، اول اقلیم بسیار متنوع این کشور است، اقلیمی که هم زمین‌های کشت برنج دارد و هم ساحل و نخل و همچنین منطقه کوهستانی، دلیل دوم گوناگونی فرهنگ و سنن مردم آن است که در هر استان متفاوت است و این دو باعث شگفتی گردشگران می‌شود.

مقایسه تعدا گردشگران بین دو کشور

در واقع مشکلی که ما با این مسئله داریم این است که به دلیل نبودن پرواز مستقیم بین ایران و اندونزی، گردشگران ما از کشورهای همسایه برای سفر به ایران استفاده می‌کنند و از این رو ما آمار دقیقی از مسافرانی که اندونزی را به مقصد ایران ترک می‌کنند نداریم.

تنها آمار اندونزی از تعداد گردشگران

البته ما از سفارت ایران که برای شهروندان ما ویزا صادر می‌کند هم آماری دریافت نمی‌کنیم، بنابراین تنها آماری که در اختیار داریم از مسافران ایرانی است که به کشور ما می‌آیند.

هدف اکثر گردشگران ایران

به‌عنوان مثال ما سال گذشته حدود ۸هزار ویزا برای گردشگران ایرانی صادر کردیم، ویزای کار، تحصیل و بیشتر از همه توریستی.اما اکثر گردشگران اندونزی برای گردشگری حلال به ایران می‌آیند و این یک ظرفیت مهم برای ایران است. به‌عنوان مثال برای ایام محرم و اربعین یا سایر مناسب‌های مشابه، البته مراسم نوروز هم برای مردم ما جالب است.

عدم وجود پرواز مستقیم به مقصد تهران

علاوه بر گردشگران، ما دانشجویان زیادی داریم که در ایران تحصیل می‌کنند و خانواده‌های آن‌ها نیز تعدادی از گردشگران هستند که برای دیدن فرزندانشان به ایران می‌آیند و تعداشان دوبرابر دانشجویان خواهد بود، مثلا به ازای ۷۰۰ دانشجو ۱۴۰۰ بازدید کننده به این کشور سفر می‌کنند.اما مشکلی ما با آمار مسافرانی که به ایران سفر می‌کنند، داریم، عدم وجود پرواز مستقیم از جاکارتا به تهران و بالعکس است.

آینده این تعامل این دو کشور در صنعت توریسم را چطور می‌بینید؟

گردشگری همیشه باعث ایجاد پیوند بین کشورها می‌شود و اهمیتی ندارد که این مسائل چقدر بزرگ باشند. به‌عنوان مثال اندونزی با فجایع طبیعی زیادی روبه‌رو بوده است، سیل، زلزله و سایر اتفاقات مشابه، اما بعد از گذشت مدتی از آن باز هم شاهد حضور گردشگران در این مناطق بوده‌ایم؛ بنابراین می‌توانم بگویم که این مثال درباره منطقه نیز صادق است و گردشگران باز هم برای دیدن طبیعت زیبا و میراث فرهنگی به ایران خواهند آمد.

خرید فرش ایران توسط گردشگران

بسیاری از گردشگران برای خرید فرش به ایران سفر می‌کنند و این امر تا زمانی است که فرش ایران ارزش دارد، ادامه خواهد داشت. اما به ایران بستگی دارد که چطور شعار ایران باعظمت (majestic Iran) را در دنیا ترویج دهد. چطور دریای خزر و خلیج فارس یا شهرهای تاریخی اصفهان و شیراز را به مردم معرفی کنید.

طولانی شدن سفر در صورت وجود امنیت

موضوع دیگر این است که ایران باید خیال گردشگران را از این بابت راحت کند که مشکلی برایشان پیش نمی‌آید، از این رو زمانی که خیال گردشگر از این بابت راحت باشد سفرش طولانی‌تر می‌شود.

دریافت پول نقد از جمله مشکلات سفر به ایران

مشکلات دیگری که مسافران با آنها روبه رو هستند مسئله کارت‌های اعتباری بین‌المللی و دریافت و پرداخت پول است، با وجود این اما هنوز گردشگران به ایران می‌آیند.

نقش نمایشگاه‌های بین‌المللی در ترویج توریسم

کشور من در چند سال اخیر در این نمایشگاه شرکت کرده است. این نمایشگاه جایی است که می‌توانید با آژانس‌های مسافرتی داخلی و خارجی آشنا شوید یا حتی مسئولان خطوط هوایی مختلف را ببینید و با آنها تعامل کنید.

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید