گشایش بازار گردشگری معدن به روی گردشگران

 

مقدمات راه‌اندازی بازار گردشگری معادن با هماهنگی اولیه دو دستگاه دولتی فراهم شد.

از برنامه متولی بازار گردشگری برای شکل‌گیری محدوده جدید توریستی در کشور حاکی است، مقرر شده معادن کشور با اولویت‌بندی دستگاه مربوطه، برای جذب (بازدید) گردشگران علاقه‌مند به حضور تحقیقاتی و مطالعاتی در این مناطق، زیر بار سفرهای گردشگری قرار بگیرند.

در گام اول، به‌دنبال اعلام اولیه یک سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی در کرمان، نشست دولتی برای چگونگی حضور گردشگران در برخی معادن کرمان برگزار شد. ایران از جمله معدود کشورهای جهان در حوزه ذخایر غنی معدنی است که به‌‌واسطه این ظرفیت طبیعی، به لحاظ تولید و صادرات مواد معدنی در رده کشورهای نخست این حوزه به‌شمار می‌رود.

تجربه کشورهای توریستی در مدل‌های تخصصی گردشگری از جمله گردشگری کشاورزی یا گردشگری ماجراجویانه نشان می‌دهد، «موتور گردشگری» می‌تواند در خدمت «موتور رشد اقتصادی» آن کشور قرار بگیرد به این صورت که رونق توام گردشگری داخلی و گردشگری خارجی از یکسو درآمد ارزی برای کشورها ایجاد می‌کند و از سوی دیگر، تولید بازاری که در خدمت بازار گردشگری قرار گرفته نیز تقویت می‌شود.

راه‌اندازی گردشگری معدن در گام اول باعث شناسایی و عرضه بخش‌های ناشناخته معادن دارای استعداد استخراج و سرمایه‌گذاری بیشتر به متخصصان این حوزه و سرمایه‌گذاران معدنی می‌شود.

در گام دوم نیز شاخه جدیدی از گردشگری و توریسم را در کشور به‌وجود می‌آورد آن هم در شرایطی که محدودیت‌های کرونایی برای سفر و تفریح در فضاهای بسته مانع از سفرهای سنتی گردشگران شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، این ظرفیت جدید تا حدود زیادی سازگار با شرایط کرونایی دوره کنونی است. معادن روباز بی‌شماری در برخی استان‌های معدنی کشور وجود دارد که هم جذابیت اولیه برای گردشگران دارد و هم اینکه از شرایط نسبی مطلوب برای پذیرش گردشگر برخوردار است.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید