یزد در تلاش برای برپایی جشنی از جنس نوروز

یزد در تلاش برای برپایی جشنی از جنس نوروز

اسفندانه جشنی از جنس نوروز در یزد

یزد دارای جاذبه های گردشگری فراوان

یزد یکی از استان های تاریخی و دارای جاذبه های متعدد گردشگری است اما از خاص ترین ویژگی های این دیار کهن و کویری، سنت ها و مراسم های منحصر به فردش مانند آیین اسفندانه است که هر ساله در روستای چاهوک نیر شهرستان تفت برگزار می شود.

زندگی شهر نشینی همراه با آلودگی هوا

امروزه پیشرفت تکنولوژی و توسعه شهرنشینی در کنار تمام مزایا و راحتی هایی که برای مردم و جوامع داشته، معایب فراوانی را هم به ویژه برای شهرنشین ها مانند آلودگی های شهری و محیط های پراسترس شهری را به همراه داشته است و همین باعث شده تا مردم شهرها به هر بهانه ای در روزهای تعطیل و غیرتعطیلی برای فرار از روزمرگی و اندک ساعاتی آرامش به دور از فضای شهر به روستاها و ییلاقات پناه ببرند به ویژه این که همین سفرهای کوتاه، کم خرج و به صرفه ای گاهاً با برگزاری آیین ها و سنت های زیبا و دیدنی روستاها همزمان می شود.

توجه گردشگران به آیین و سنت مردم محلی

این آیین ها و سنت ها که ریشه در فرهنگ و تاریخ و تمدن مردم محلی دارند در سال های اخیر بیشتر مورد توجه گردشگران داخلی و حتی خارجی قرار گرفته و آنها را به شدت متمایل به تماشا و دیدن آن ها کرده و ظرفیت های این بخش با اهتمام به گردشگری روستا به عنوان محور شعار جدید سازمان جهانی گردشگری بیش از پیش قوت گرفته است.

تاثیر حضور گردشگران بر اقتصاد این استان

البته در همین سال های اخیر نیز به دنبال رشد استقبال مردم و گردشگران از روستاها و گردشگری این بخش، روستاها به جاذبه های پول سازی تبدیل شده اند و بعضاً در اقتصاد روستاها و حتی شهرهای خود تاثیرگذار بوده اند.

۲۵ بهمن هر سال روز اسفند مینامند

چاهوک یکی از روستاهای یزد در فاصله ۹۰ کیلومتری جنوب مرکز استان و از توابع شهرستان ییلاقی تفت به شمار می رود که از قدیم الایام، مردمانش بر طبق تقویم جلالی که در آن پنج روز آخر اسفند را «پنجه نوروز» می گفتند، با لحاظ ۳۰ روزه بودن ماه های ایرانیان باستان، روز ۲۵ بهمن ماه هر سال را روز اسفند می نامند و آن روز را گرامی می دارند.

سنت های مربوط به روز اسفند

در این روز تمام مردم از کوچک و بزرگ، زن و مرد، خرد و کلان برای ادای احترام به اموات و گذشتگانشان به مزار روستا رفته و با خواندن فاتحه، اهدای خیرات و مبرات و روضه خوانی، برای اموات طلب آمرزش می‎کردند و این مراسم را در این روز گرامی می داشتند و حتی روز قبل از آن را صرف پخت آش گندم می کردند.

برگزاری این مراسم با مشارکت مردم محلی و مسئولان

البته این مراسم ها در برخی روستاهای دیگر نیز به سبک و سیاق دیگر اما با جاذبه خاصی برگزار می‎شود ولی در رابطه با آیین سنتی اسفندانه که در روستاهای چاهوک و پندر برگزار می شود، «احمد فاضلی هامانه» مسئول بخش اقتصادی و توانمندسازی جوامع محلی کمیته گردشگری پایدار استان یزد، نقش مشارکت و تعاون اهالی روستاها را یادآور می شود و می گوید: این مراسم که با همکاری مسئولان روستا و مشارکت مردم محلی برگزار می شود، در سال گذشته توانست در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد.

تعیین شعار سازمان جهانی گردشگری در سال جدید

وی شعار سال آینده سازمان جهانی گردشگری را با محوریت گردشگری روستایی می خواند و می گوید: روستای چاهوک دارای پتانسیل مطلوبی در انواع گردشگری از قبیل طبیعت گردی، کوهنوردی، گردشگری کشاورزی، سوارکاری و اقامت در خانه های محلی، تولید صنایع دستی و تولید گیاهان دارویی و بسته بندی و عرضه آن، موقعیت بسیار خوبی جهت توسعه صنعت گردشگری است که می توان به پشتوانه این شعار جهانی از آن بهره برداری بیشتری داشت.

برگزاری انواع جشن های باستانی در این استان

البته یزد یکی از استان های نمونه کشور در زمینه برگزاری رویدادهای متعدد گردشگری است که تاکنون رویدادهای متعددی را با محوریت روستاها مانند جشنواره انار، زعفران و بز ندوشن برگزار کرده و از طرفی با توجه به فرهنگ و تاریخ غنی و همچنین زندگی مسالمت آمیز ادیان هرساله میزبان برگزاری جشن های ایران باستان مانند سده، چهارشنبه سوری و نوروز با فراگیری بین المللی است.

یزد میزبان مردم وگردشگران از سراسر دنیا

استان یزد با گذشت بهمن ماه و فرارسیدن اسفندماه با رویدادها و جشن های متعددی تا نوروز، میزبان مردم و گردشگران خواهد بود و همین جاذبه های ارزشمند در تقویت شادی و نشاط جامعه و توسعه گردشگری این خطه موثر خواهند بود.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید