یونسکو ممکن است ژئوپارک قشم را اخراج کند. |خطری بیخ گوش ژئوپارک قشم

یونسکو ممکن است ژئوپارک قشم را اخراج کند. |خطری بیخ گوش ژئوپارک قشم

خطر اخراج از یونسکو بیخ گوش ژئوپارک قشم

خطر خروج ژئو پارک از یونسکو

براساس پایانی سخنان قیم مدیر به جا مانده فرهنگی , صنعت های دستی و توریسم قشم , علیرغم پیگیری های آراسته برای دوری از تخریب غار نمکدان , خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بدون شوخی شده و عملیات ساخت راس پرورش میگو هم متوقف نشده است .

واگذاری زمین ها برای پرورش میگو

واگذاری زمین ها در محدوده غار نمکدان به راس رشد میگو تحت عنوان بدون شوخی ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو مطرح است . واگذاری زمین ها در جزیره قشم از سال ۱۳۹۶ در حالی آغاز شد که به عبارتی پروژه ژئوپارک قشم چیره شد که به فهرست جهانی یونسکو بازگردد .

کارت قرمز گرفتن ژئو پارک قشم

ژئوپارک قشم یکبار در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شده بود , ولی در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه مشکلات مدیریتی اعلام شد , کارت قرمز رنگ گرفت و از فهرست جهانی یونسکو بیرون شد .

علت اصلی در خطر قرار گرفتن این پارک

اکنون کارشناسان معتقدند , واگذاری زمین ها که بیشتر با انگیزه احداث اقامتگاه , راس رویش میگو و آبزیان , پلاژ و شهرک های صنعتی بوده , ژئوپارک قشم را توشه دیگر در معرض تهدید قرار اعطا کرد .

بی توجهی مسولان در این فعالیت

علیرضا امری کاظمی , رئیس ژئوپارک جهانی قشم و قیم مدیر ارثیه فرهنگی , صنعت های دستی و توریسم قشم ذکر کرد : حدود دو ماه قبلی زمینه این واگذاری مطرح شد , البته به دلیل بی توجهی مسئولان ذی ربط اکنون فعالیت به جایی رسیده که در محوطه ای که زمان تکثیر خبر صرفا دو کانکس در آن بومی بود , تخریب گسترده اساسا اثر اتفاق افتاد .

توقف رشد میگو در این منطقه

با این حال پروژه خیر صرفا متوقف نشد , بلکه با قوت ادامه پیدا کرد . چندین ماه پیش از مجاری رسمی به رده قضایی گلایه کردیم , توقف پر سرعت احداث راءس رشد میگو را خواهان شدیم مستندات ارائه کردیم .

کنسل کردن مجوزهای تخریب در اطراف ژئوپارک

به سرمایه گذار شفاهی و کتبی اخطار و یادآوری دادیم , البته تخریب در اطراف ژئوپارک غار نمکدان صرفا متوقف نشد که با قوت ادامه پیدا کرد . وی در رابطه اقداماتی که برای پرهیز از این تخریب انجام یافته , توضیح اعطا کرد : چندماه پیش ما در قالبی قانونی و از جانب رئیس ژئوپارک جهانی قشم و ارثیه فرهنگی , توریسم و صنعت های دستی جزیره از مجاری رسمی مکاتبه و گلایه خویش را به منزلت قضایی شهرستان اعلام کردیم و لزوم توقف سرعت بالا این پروژه و کنسل مجوزهای آن را خواهان شدیم .

اعلام کردن محدوده ی این اثر ارگانیک

عوارض تماما برنامه تلویزیونی بود , پرونده های ثبت ملی و جهانی ژئوپارک را نیز فرستادیم . می خواستیم از مجاری رسمی و طبق روال پیش رویم , تمام مستندات و مکاتبات در مورخ های معین هم وجود دارد . او خاطر نشان نمود : علاوه بر این به سرمایه گذار و هر کس تخریب را انجام میدهد شفاهی و با اخطار و یاداوری کتبی دادیم . خواستیم عمل را استارت نکند و استعلام بگیرد تا محدوده اثر ارگانیک ملی و جهانی را اعلام کنیم .

عملیات همچنان ادامه دارد

متاسفانه سخن شنوی نداشتند و به فعالیت خویش ادامه دادند و تا این لحظه توقف عملیات شکل نگرفت . مدیریت ژئوپارک جهانی قشم اعلام کرد : این پروژه در زمین ها در درحال حاضر اجرا است که سه اطراف اصلی را شکسته است ; در آغاز اطراف تصویب جهانی ژئوپارک قشم است که در پرونده یونسکو بی نقص و واضح معین شد .

خطرات تخریب این محدوده

این تخریب در هر سه محدوده اتفاق افتاد . وی در جواب بدین پرسش که‌این تخریب , ژئوپارک جهانی قشم را با چه مخاطراتی روبه رو خواهد کرد؟ اظهار شد : نقص‌ دارای اهمیت این است که ژئوپارک جهانی قشم را در خطر خروج از فهرست جهانی یونسکو قرار می‌دهد . نقص‌ دوم تعرض و تخریب اطراف به جا مانده ارگانیک ملی غار نمکدان است .

تعییر و تحول در این محدوده جرم میباشد

براساس ضوابط صریحی که موجود است , هرگونه تغییر‌و تحول در دید منظره و یا این که تغییر‌و تحول اصالت اثر یا این که عملیاتی که موجب زخم رساندن این اثر شود , تخلف و جرم است .

اقدامی در جهت پیگیری این خطر

امری کاظمی در رابطه این که با دقت به متوقف نشدن این پروژه علی رغم پیگیری ها و خطر خروج ژئوپارک از یونسکو , چه اقدامات فوری را برای دوری از توسعه و گسترش تخریب می توان انجام داد؟ اعلام کرد : نمی دانم غیر از پیگیری های رسمی و قانونی که ما تا کنون انجام داده ایم , چه عمل دیگری می‌توانیم انجام دهیم . ما ( اداره حیطه آزاد قشم ) ضابط قضایی نیستیم و نمی توانیم به صورت قهری به قصه ورود کنیم . تنها می‌توانیم قانونا و به طور رسمی شکایاتمان را کتبی پیگیری کنیم  واکنش های در خور دقت

 

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید