۶ روستای اورامان در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود | صحبت های پویا طالب نیا

۶ روستای اورامان در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود

گزارش عیار اقتصاد از ۶ روستای اورامان در فهرست آثار ملی ثبت شد.
طبیعت بی نظیر کرمانشاه که از جادوی ویژه ای برای گردشگران برخوردار است یکبار دیگر توجه همگانی را به خود جلب کرد.
اما این بار خبر آن بود که شش روستای منطقه اورامات در فهرست آثار ملی کشور ثبت خواهند شد.
گفته های پویا طالب نیا که از مدیران فرهنگی استان کرمانشاه:
این تصمیم به عنوان بخشی از یک طرح بزرگتر برای جهانی شدن اورامان و همچنین ثبت روستاهای تاریخی در فهرست آثار ملی گرفته شده است.
این شش روستا از نظر مطالعات معماری، شاخصه های فرهنگی، آثار و بناهای تاریخی و مردم شناسی مورد مطالعه قرار گرفته و مدارک و مطالب لازم برای ثبت آنها گردآوری شده است.

طالب نیا درباره روستای اورامان چه گفت

طالب نیا به اشاره به محل این شش روستا توضیح داد که سه روستا در جوانرود و سه روستای دیگر در شهرستان پاوه قرار دارد.
از گفته کارشناسان بر می آید که نقشه های سه بعدی این روستاها با استفاده از نرم افزار «جی آی اس» آماده شده است.
دست اندرکاران در توضیح دلایل و مزایای ثبت روستاهای تاریخی به عنوان آثار ملی می گویند که با ثبت یک روستا علاوه بر میراث فرهنگی و تاریخی، ابنیه ها، آیین های کهن، رسوم، فرهنگ منطقه و حتی میراث طبیعی نیز ثبت می شود.
طالب نیا همچنین خاطرنشان کرد که ثبت شش روستای دیگر این منطقه در فهرست آثار ملی زمینه را برای میزبانی خوب کلان رویداد کرمانشاه ۲۰۲۰ تسهیل خواهد کرد چرا که شش روستای دیگر اورامان نیز در یک سال گذشته به ثبت رسیده است.

گزارش ایرنا از تلاش های پایگاه حریم منظر فرهنگی

قبلا ایرنا گزارش کرده بود که با تلاش‌های پایگاه حریم منظر فرهنگی تاریخی اورامانات و معاونت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه بافت روستاهای:

  • هجیج
  • داریان
  • شرکان
  • نجار
  • نروی
  • شهرستان پاوه
  • روستای بشی نوخاص
  • شهرستان ثلاث باباجانی

در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبادی اورامان یا هورامان مسئله این است

آبادی اورامان یا هورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود در استان کرمانشاه را شامل می‌شود.
واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات کجاست

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.

استعداد های نهفته در روستای اورامان

۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در منطقه اورامانات و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.
وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و … از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

جالب است بدانید با این همه استعداد …

جالب است بدانید استان کرمانشاه با این همه استعداد تنها ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۶۲۲ روستا و ۳۴ شهر دارد.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید