۹۵۳ شی تاریخی در گیلان کشف و ضبط شده است

کشف و ضبط ۹۵۳ شی تاریخی در گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: ۹۵۳ شی تاریخی توسط یگان‌حفاظت میراث‌ فرهنگی استان در سال گذشته کشف و ضبط شده است.

دستگیری ۲۴۴ حفار غیر مجاز

شهرود امیرانتخابی اظهار داشت:همچنین طی مدت یادشده  ۲۴۴ حفار غیرمجاز دستگیر و ۵۴ دستگاه انواع فلزیاب نیز از متخلفان بدست آمده است.

رشد ۶۰ درصدی سرکشی به آثار تاریخی

وی با بیان اینکه سرکشی از آثار تاریخی استان در یکسال گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل خود ۶۰ درصد رشد را نشان می دهد،بر جدیت هرچه بیشتر درخصوص حفاظت و حراست از اماکن و آثار تاریخی-فرهنگی استان تاکید کرد.

افزایش پرونده قضایی علیه مجرمان

امیر انتخابی خاطرنشان کرد:  تشکیل پرونده قضایی علیه مجرمان و  متخلفان حوزه میراث فرهنگی  از ۶۲ فقره به ۸۸ فقره افزایش یافته که  نشانگر رشد ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

از جمله فعالیت های یگان حفاظت میراث فرهنگی

وی تصریح کرد: کشف ۱۳ مورد قاچاق و نگهداری اموال، پنج هزار و ۷۰۲ مورد نظارت بر پروژه های عمرانی، همراهی و اسکورت ۵۵ مورد محموله تاریخی، ۲۲۱ روز حفاظت از محل کاوش های باستان‌شناسی و ۱۰۸ مورد حفاظت از نمایشگاه‌ها و مراسم از دیگر فعالیت‌های یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی گیلان در سال ۹۸ بوده است.

مرمت و بازسازی بناهای تاریخی گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان یادآور شد: طی یکسال اخیر ۵۰ بنای تاریخی گیلان محوطه‌سازی و مرمت شدند.امیرانتخابی ادامه داد: این اداره کل در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی هرساله از محل اعتبارات استانی و ملی و نیز از طریق مشارکت‌های مردمی اقدام به فضاسازی، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی می کند.

گیلان رتبه ی چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان ضمن تقدیر از نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان اظهار داشت: حراست و صیانت از میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی مستلزم مشارکت‌ اجتماعی و همراهی و همکاری مستمر مردم است و در همین راستا تلاش می شود با آگاهی‌بخشی، از ظرفیت های اجتماعی برای صیانت از آثار تاریخی استفاده شود.استان گیلان با دارا بودن یکهزار و ۱۷۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، رتبه چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی را در کشور aدارد.

این را به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها

پاسخی بگذارید