صنایع دستی

لغو معافیت مالیاتی | ادامه فعالیت کارگاه های صنایع دستی را تهدید می کند

لغو معافیت مالیاتی

عیار اقتصاد – انتشار خبرهایی مبنی بر لغو معافیت مالیاتی مستقیم درآمد کارگاههای صنایع دستی و فرش دستباف نگرانی عمیقی در اعضای این صنف ایجاد کرده است.

ماده ۱۲۴ قانون مالیات مستقیم

اخیرا اعلام شد که ماده ۱۴۲ قانون مالیات مستقیم درباره درآمد کارگاه های صنایع دستی و فرش دستباف حذف خواهد شد و بنابراین آنها دیگر از پرداخت مالیات معاف نخواهند بود.

تهدید لغو معافیت مالیاتی

کارشناسان این حوزه نسبت به عواقب نامطلوب اجرایی شدن مفاد فسخ معافیت مالیاتی هشدار داده و معتقدند لغو معافیت مالیاتی می تواند تهدیدی جدی برای ادامه حیات این کارگاهها باشد.
آنها توجه مقامات مسوول را به کارکردهای مختلف این کارگاهها جلب کرده و صنایع دستی را یکی از ابزار مهم معرفی و تبلیغ فرهنگ و هنر کشورمان بر می شمارند.

نظر کارشناسان درباره ی جذب درآمد

کارشناسان داشتن جاذبه های کاربردی و زیبایی شناسانه را مهمترین عامل جلب توجه شمار عظیم علاقمندان داخلی و خارجی فرهنگ وهنر ایرانی می دانند و معتقدند صنایع دستی بخش قابل توجهی از تولیدات فرهنگی ایران را تشکیل می دهند بگونه ای که انواع صنایع دستی هم وسیله معرفی ایران به جهان بوده و هم به دلیل ارزش افزوده ای که دارند پتانسیل زیادی برای جذب درآمد ارزی و همچنین تولید ثروت و اشتغال در جامعه دارند.

اهمیت نهاد ها در رشد و توسعه

آنها تاکید می کنند که در شرایط فعلی کشور، نهادهای متولی مثل وزارت میراث فرهنگی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید نسبت به حمایت از توسعه و رشد آن اهتمام و توجه جدی داشته باشند.

گفته ی یکی از کارشناسان به خبر گزاری مهر در مورد لغو معافیت مالیاتی

از جمله این کارشناسان حجت مرادخانی است که به خبرگزاری مهر گفته است که : “در صورت فسخ معافیت مالیاتی حداقل یک دهم جمعیت کشورمان با چالش معیشتی مواجه می‌شود این اتفاق مانند اتفاقی است که یک شبه در سال ۸۵ سازمان صنایع دستی منحل و تبعات حقوقی و اقتصادی وتجاری به این حوزه تحمیل شد و تا امروز هم این مشکلات ادامه دارد. ”

از جمله کشورهای صادر کننده

(چین)در صدر جدول کشورهای صادرکننده قرار گرفته و در سال ۲۰۱۴ با رقمی برابر با ۱۹۹ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار صادرات محصولات خلاق، قاطعانه رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص داده است.

سه قدرت بزرگ در صنایع دستی

در صحبت های مسئولان همیشه گفته می شود ایران و هند و چین سه قدرت بزرگ صنایع دستی هستند. در حالی که طبق آخرین گزارش رسمی آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) که امسال درباره اقتصاد خلاق دنیا منتشر شد؛ کشور هند در سال ۲۰۱۴ بیش از ۲۰ میلیارد دلار صادرات صنایع خلاق داشته است چین هم رقمی نجومی بیش از ۱۹۱ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۴ در بخش صادرات صنایع خلاق داشت. در حالی که متاسفانه به دلیل نبود آمار مشخص از ایران، عدد صفر در جداول مربوط به صادرات صنایع خلاق ایران ثبت شده است . با وجود این فاصله ها و شرایط موجود، دولت به جای حمایت، لغو معافیت مالیاتی را در نظر دارد.

لغو معافیت مالیاتی

اما وضعیت فعلی کشورمان در عرصه صنایع خلاق و فرهنگی، بیانگر آن است که چندان شرایط مطلوبی برای این حوزه ها وجود نداشته و ابهامات جدی نسبت به استمرار فعالیت عرصه ای مانند صنایع دستی و هنرهای سنتی وجود دارد.  با نگاهی به وضعیت فعلی شاید بتوان گفت؛ تنها مزیت موجود برای فعالیت صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران، فسخ معافیت مالیاتی است.

صادرات صنایع خلاق سایر کشورها

به نوشته مهر، در کشورهای اسلامی، مالزی با رویکردهای حمایتی، صادرات صنایع خلاق خود را از مرز ۹.۵ میلیارد دلار عبور داده و ترکیه نیز صادراتش از ۸ میلیارد دلار در سال۲۰۱۴ عبور کرده است. کشور بحرین هم که وسعتش از جزیره قشم کمتر است، صادرات صنایع خلاقش از مجموع صادرات فرش و صنایع دستی ایران بیشتر شده است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن