جهان

سوغاتی‌های مشهد

عیار اقتصاد – آوردن سوغاتی یکی از سنت‌های کهن ایرانیان است؛ سنتی که زمان آغاز آن مشخص نیست، اما در اشعاری که به حمله مغولان و حکومت ایلخانان باز می‌گردد اشاراتی به آن شده است. سوغات با هدیه و تحفه فرق دارد، هر چند گاهی از واژه تحفه هم برای آن استفاده کرده‌اند.

سوغات در واقع ره‌آورد سفر است و به همه عزیزانی که همراهمان نبودند، نشان می‌دهد که ما به یاد آنها بوده‌ایم و می‌خواهیم لذت‌های سفر را با آنها شریک شویم. در نتیجه، آنچه به عنوان سوغات انتخاب می‌کنیم، باید نشانی از فرهنگ و سنت‌های مقصد سفر ما باشد.

تنوع خشکبار در مشهد واقعا زیاد است و انواع مختلفی از آجیل و  میوه‌های خشک را می‌توانید تهیه کنید. اما خشکبار معروف مشهد، نخودچی و کشمش، عناب و چلغوز است.

سوغاتی دیگری که می‌توانید از مشهد تهیه کنید نقل و نبات است. این خوردنی‌های جذاب سالها است که بخشی از فرهنگ خوراکی ایرانیان هستند و در مراسم‌ و به دلایل مختلف استفاده می‌شوند. در مشهد انواع مختلفی از نقل و نبات عرضه می‌شود که در اندازه و طعم با هم تفاوت دارند و می‌توانید آنها را تهیه کنید.

یکی از صحنه‌های جذاب در بازارهای مشهد، همین سینی‌های ادویه هفت‌قلم هستند.

جیلی‌بیلی یک نوع آبنبات ژله‌ای روکش‌دار است که برای اولین بار در آمریکا ساخته شده است. اما از آنجایی که این آبنبات در مشهد بسیار پرطرفدار است و در تعداد بالا تولید شده و به فروش می‌رسد، از آن به عنوان سوغات مشهد هم یاد می‌کنند.

کشک خشک یکی از تولیدات مشهد است که کمتر به عنوان سوغات این شهر مطرح می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن