میراث فرهنگیهمه اخبار
موضوعات داغ

آرامستان ارامنه دولاب تاریخی‌ترین و مشهورترین گورستان غیرایرانی

تهران مکان‌های مشهور و کمتر دیده شده زیادی دارد از جمله آرامستان ارامنه دولاب که سالها (در دوره قاجار) محل دفن افراد مشهور بوده است. همچنین با نام های دیگری مانند گورستان مسیحیان ، امیر سلیمانیه و اکبرآباد نیز شناخته می شود.

آرامستان ارامنه دولاب یکی از قدیمی ترین آرامستان های ارامنه  در منطقه دولاب تهران است که در محوطه این آرامستان یک کلیسای کوچک (مادور) نیز وجود دارد و سنگ قبرهای این مکان دارای طرح های خاص و معماری بی نظیری است.

تعداد زیادی از شخصیت های برجسته ایرانی ارمنی ، مانند آوانس اوگانیانس (اولین فیلم نامه نویس ، کارگردان ، ویراستار و بنیانگذار مدرسه هنری پیشگی) ، شاهین سرکیسیان (بنیانگذار تئاتر مدرن در ایران) و … در این آرامستان خوابیده اند.

از همان ابتدا ، وقتی ارامنه در مناطق جنوبی بازار تهران مستقر شدند ، تلاش زیادی کردند تا قطعاتی مانند کلیسا یا آرامستان را برای خود بسازند. در همین راستا ، بعداً شاهد ظهور آرامستان‌های مختلف در نزدیکی بازار ، در شرق تهران و همچنین در ونك بودیم ، اما برای توسعه شهری و روندهای مختلف ، این آرامستان‌ها تخریب شدند و سرانجام شاهد انتقال این اماكن به آرامستان ارامنه دولاب بودند.

در سال ۱۳۱۵ با تخریب حرم ارامنه ونک ، برخی از سنگهای قیمتی آن به این آرامستان منتقل شد و مزار دولاب تقریباً شکل امروزی خود را گرفت.

اولین کشته شدگان مسیحی حدود ۳۰۰ سال پیش در این منطقه به خاک سپرده شدند.اعتماد السلطنه در کتاب مرآت البلدان سال تأسیس این حرم را حدود سال ۱۱۰۳ هجری قمری می داند.

آرامستان ارامنه دولاب برای ارامنه گریگور ، کاتولیک های اروپای غربی ، ارامنه کاتولیک ، آشوریان و مسیحیان ارتودوکس به بخشهای مختلف تقسیم شده است و دفن در این مقبره حدود ۲۰ سال پیش متوقف شد.

شهرداری منطقه ۱۴ در حال حاضر در حال نگهداری و مرمت فضای مقبره ها است. قرار است میدانی به نام صلح در این منطقه دایر شود ، اما تأکید شده است که هیچ گونه تجاوز به مقبره برای ساخت آن صورت نخواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن